Профілактика агресивності у дітей дошкільного віку

Педагогіка » Агресивність дитини дошкільного віку як наслідок стилю батьківського виховання » Профілактика агресивності у дітей дошкільного віку

Сторінка 1

Робота по профілактиці поведінки, що відхиляється, з дошкільниками має свої особливості. На початкових етапах не бажаними є групові форми.

Із самого початку, паралельно, необхідно починати роботу з сім'єю. Після діагностики сімейних стосунків і ступеня їх дисгармонійності повинна слідувати психокоректувальна робота як індивідуальна, так і групова. Але основний акцент слід робити на індивідуальній роботі з дитиною. Абсолютно неефективними виявляються загальні бесіди про необхідність "добре поводитися".

Особливе місце в коректувальній роботі слідує приділяти формуванню кола інтересів дитини також на основі особливостей її характеру і здібностей.

Психологи виділяють два способи подолання агресивності у дітей:

1) вироблення конструктивних способів поведінки у важких для дитини ситуаціях, а також оволодіння прийомами, що дозволяють справитися із зайвим хвилюванням, тривогою;

2) зміцнення упевненості в собі, розвиток самооцінки і уявлення про себе, турбота про "особистісне зростання" людини.

Для подолання агресії у дитини дошкільного віку необхідно:

1) пом'якшити, понизити силу потреб, пов'язаних з внутрішньою позицією дитини.

2) розвинути і збагатити оперативні навички поведінки, діяльності, спілкування з тим, щоб нові навички, більш високого рівня, дозволили дітям відмовитися від способів реалізації мотиву, що неправильно склалися, щоб діти могли вільно вибрати продуктивні форми.

3) вести роботу по зняттю зайвої напруги в нестандартних ситуаціях.

Для зняття тривожності і агресії у дошкільників існують цілі комплекси прийомів, вправ. Проте центральну роль грають 2 методи.

Метод послідовної десенсибілізації суть його полягає в тому, що дитину “призводять” до ситуації, пов'язаної із тим, що викликає у неї тривогу і страх, починаючи з тими, які можуть лише трохи його хвилювати, і закінчуючи тими, які викликають сильну тривогу, можливо, навіть переляк. Для зняття напруги дитині пропонують смоктати цукерку.

Метод “відреагування страху”, тривоги, напруги. Здійснюється за допомогою гри-драматизації “в дуже страшну гру”, де спочатку за допомогою ляльок-петрушок, у формі театральних етюдів діти змальовують лякаючі їх ситуації життя, причому всі “лякаючі моменти” повинні бути доведені до крайнього ступеня (“так щоб глядачам було дуже жахливо”). Крім того, можна застосовувати прийоми “малювання страхів”, “розповіді про страхи”. В ході цієї роботи заохочуються спроби гумористичного, карикатурного зображення ситуації.

Для розвитку мотивів слід використовувати ряд спеціальних прийомів. Один з них “Я не можу – я можу – я зумію”. Суть його полягає в наступному. Якщо дитина відмовляється виконувати завдання, кажучи, що з ним не справиться, вихователь просить його виконати іншу дитину, яка знає менше і не може справитися із завданням, і зобразити таку дитину. Потім просить зобразити дитину, яка зуміє справитися із завданням. При цьому діти переконуються, що вони далеко просунулися від повного невміння і можуть, якщо спробують просунутися ще далі.

Діти вимовляють “чарівне заклинання”: “я не можу” – і кожний по черзі говорить, “чим важко це завдання, тим більше я зможу. Діти по черзі говорять, що вони можуть зробити; “я зумію” – кожний прагне сказати, наскільки він може виконати завдання.

При цьому правильність або неправильність реплік дітей не коментується, підкреслюється тільки, що кожний чогось не уміє, чогось не може, і кожний зуміє, якщо схоче, добитися просування вперед і бути не гірше інших. Особливо слід сказати про прийоми, що допомагають дітям зняти підвищену напруженість.

З нею часто зв'язані рухові турботи, агресивність. Тут можна використовувати щит, який тримає дорослий і в який можна стукати іграшковим м'ячем, бити кулаком і т.п. Це прийом можна застосовувати залежно від умов.

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Форми організації занять
До основних форм організації занять належить урок — це така організаційна форма навчання в школі, за якої вчитель у рамках точно встановленого часу з постійним складом учнів однакового віку за тверди ...

Зміст та завдання організації пропаганди логопедичних знань серед батьків дітей з порушеннями мовлення
Впродовж останнього десятиріччя уряд України демонструє усвідомлення прихованих проблем радянського періоду у педагогічному всеобучі батьків – домінування форм суспільного виховання дітей та нівелюва ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educationua.net