Теорія літератури: символ (гуси-лебеді).
Обладнання: картки, ілюстрації, роздатковий матеріал.
Метод дозволяє першій, ще мало відшліфованій думці (знанню, погляду, потребі) кожного учасника, дати назву, записати, запам’ятати і переконати всю групу в тому, що ґрунтовне обговорення кожної окремої думки дасть змогу сформувати найповнішу концепцію багатого різностороннього образу, отримання рішення, яке б задовольняло всіх.
Назва методу добре відображає як його суть (в кінцевому результаті роботи групи в сніговій кулі закладений досвід кожного учасника), так і виконання (окремі ідеї та інтуїція з’єднуються в єдине ціле, як снігові малі грудки, а ті у свою чергу, у велику кулю). Важливим є те, що кінцевий результат нікому не нав’язаний силою або через умовляння, а є справді узгоджений шляхом спільного обговорення.
У результаті роботи учні з’ясовують:
1. Хто вітав завжди людей своїм розважливим "так-так-так" (стара качка).
2. Чим сонце відмикало землю? (ключами)
3. Що майструють стельмахи? (вози)
4. Заради того щоб Михайлик навчався у школі батько продав? (корову)
5. Хто привчив Михайлика любові до природи та тварин? (Мати)
6. Над чим чаклувала мати, а дід сміявся? (над насінням)
7. Кому допоміг Михалик пригостивши насінням? (бідній жінці з дочкою)
8. Хто найчастіше у снах марився хлопцю? (лебеді)
9. Який вчинок зробив батько заради навчання сина? (носив в школу на руках)
10. Яка одежа назавжди залишиться у пам’яті хлопчика? ("кирея")
11. Тепер головне свіжа сорочка, та чиста.? (совість)
Ще одним ефективним активним методом активізації пізнавальної діяльності є Метод "АБВ" - головною метою цього методу є безпосередньо активізація пізнавальної діяльності учнів, пробудження в них інтересу до вивчення новою матеріалу та контролю знань, розвиток уваги. Учням пропонується зібрати відомі їм поняття з заданої теми в алфавітному порядку та розмістити в таблиці.
Робота за методом "АБВ" проводиться у чотири етапи:
Перший етап - спочатку учні працюють у парах: кожен збирає поняття на задану тему. Потім відбувається обговорення результатів з партнером та обрання 10 найважливіших, на їхню думку понять, які заносяться в таблицю в алфавітному порядку;
Другий етап - окремі пари об'єднуються в групи по 4 особи та опрацьовують обидва аркуші, визначаючи 10 найголовніших, на їхню думку, понять, які знову заносяться у таблицю.
Третій етап - групи з 4-х осіб об'єднуються по дві та разом опрацьовують попередні два аркуші, визначаючи 10 найголовніших, на їхню думку, понять.
Четвертий етап - кожна група з 8-ми осіб презентує результати своєї роботи на плакаті, дошці тощо, як основу для подальшої роботи над темою.
Описана нами методика використовувалась на уроках узагальнення й систематизації вивченого матеріалу з теми "Прикметник".
Наступним ефективним методом для активізації пізнавальної діяльності є метод "Постав на голову", ця методика особливо популярна серед учнів, завдяки ігровій формі і доброзичливій атмосфері, яка виникає під час його використання. Цей метод належить до ативної техніки вирішення проблем і застосовується, як правило, там, де спрацьовують "класичні методи". Полягає він у тому, що викладач чітко формулює проблему "на ногах".
Робота за методом "Постав на голову" проводиться у три етапи:
1-ий етап вчитель чітко й однозначно формулює проблему ("на ногах"), а учні шукають шляхи її вирішення, фіксуючи отримані результати на дошці або на картках;
2-ий етап викладач повертає проблему на її протилежність ("ставить на голову"), учні шукають шляхи її вирішення, фіксуючи отримані результати на дошці або на картках.
3-ій етап результати, отримані на 2-му етапі роботи, перевертаються "з голови на ноги" й їх звіряють з попередніми, що були висунуті на 1-му етапі. Учні можуть порівняти шляхи вирішення проблеми й прийти до найбільш оптимального результату.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Рекомендації та можливі шляхи впровадження модульної технології навчання з
дисципліни „Технічна експлуатація автомобілів ”
Модульна технологія навчання поки що не знайшла в Україні широкого розповсюдження, не дивлячись на те, що її переваги і вигоди очевидні. Спочатку необхідно визначити спеціальність, з якої буде вестис ...
Особливості навчання письму
В методичній літературі існують різні критерії класифікації вправ в усній та письмовій формі. Так, письмові вправи розрізняють з точки зору: - призначення (підготовчі та основні); - специфіки мовленн ...