Прогресивна лінія розвитку освіти, як і людини не можлива без врахування всього того складного комплексу змін її параметрів, властивостей і якостей у часі. Саме тому освіта, як процес і результат навчання, виховання і розвитку особистості не можливий без врахування навчально-методичного комплексу. До нього слід віднести: принципи, методи,прийоми а також засоби навчання.
Принцип навчання - це правило, основне положення якого слід дотримуватися вчителю у професій діяльності. Так Ю.К.Бабанський визначає і характеризує принципи у співвідношенні з основними категоріями і компонентами навчання За ним принципи навчання лежать в основі :
Зміст освіти – принципи: науковості,систематичності,послідовності й доступності;
Методів, прийомів і засобів навчання – принципи: наочності, свідомості, активності навчання,поєднання різних методів. навчання
Результатів навчання – принципи: міцності, свідомості і дієвості.
Перша спроба створення системи дидактичних принципів належить Я.А.Коменському. Значний внесок у розробку та обґрунтування внесли К.Д.Ушинський, В.Є.Гмурман, М.А.Данилов, М.М.Скаткін. На сучасному етапі розвитку освіти принципи мають забезпечити цілісність навчання.
В педагогічній науці досить актуальною залишається проблема методів навчання. Навчання і виховання особистості в наш час повинні спонукати її до саморозвитку і самонавчання, базуватися на принципах диференціації індивідуалізації.
Метод – це шлях, спосіб діяльності спрямований на досягнення мети. Методом в освіті називають спосіб взаємодії вчителя і учнів,спрямований на вирішення завдань освіти. Методи ,прийоми та засоби навчання – це знаряддя роботи вчителя.
Методи визначають як:
- спосіб упорядкованої взаємодії вчителя та учнів спрямованої на вирішення завдань освіти (Ю.К.Бабанський ).
- способи спільної діяльності вчителя та учнів,спрямованої на розв’язання завдань навчання (Г.І.Щукіна).
Методи, що застосовує вчитель, - це способи передачі знань учням і управління їх пізнавальною діяльністю. Методи ,що застосовує учень , - способи набуття знань, умінь, навичок і розвитку пізнавальних здібностей (І.Т.Огородников).
Як способи взаємодії вчителя й учнів визначає методи (А.М.Бойко).
Оскільки сутність методів навчання не обмежується лише «однобічною діяльністю вчителя,а учень розглядається як суб’єкт педагогічного процесу ,то згідно з цим,методи навчання – це способи взаємодії педагога і школяра, спрямовані на вирішення навчально-виховних завдань.
Прийоми навчання – це елементи певного методу чи методів. На цій основі методи нерідко визначають як сукупність методичних прийомів.
В самій дидактиці водночас відсутня єдина класифікація методів навчання, Кожен дидакт вкладає в основу класифікації щось своє. Так К.Д.Ушинський взяв за основу характер мислительної діяльності, до яких відніс: аналіз,синтез, порівняння. Е.Я.Голант і С.І.Петровський у 60-ті роки обґрунтували такі методи навчання: словесні,наочні,практичні. І.Т.Огородников виділяє методи, беручи за основу джерела інформації й передачі знань.
Ю.К.Бабанський на основі цілісного підходу до процесу навчання виокремлює 3 великі групи методів навчання:
1.Методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності:
Словесні,наочні, практичні |
Індуктивні, Дедуктивні |
Репродуктивні і пошукові |
Методи самостійної роботи |
Методи стимулювання і мотивації навчання
Методи стимулювання інтересу |
Методи відповідності в навчанні |
Цікаве про педагогіку і навчання:
Взаємозв`язок сімейного виховання і вікових особливостей агресивної
поведінки у дітей
Однією з головних функцій сім'ї є виховання дітей. Сім'я покликана забезпечити правильну організацію життя дитини. Саме ця роль робить сім'ю необхідною ланкою комплексного підходу до виховної роботи. ...
Методика експериментального дослідження
З метою визначення стану використання засобів народознавства в екологічному вихованні учнів початкових класів, був проведений констатуючий експеримент, яких в загальних рисах можна охарактеризувати т ...