Вивчення географії Антарктиди проводиться в 7кл. в шкільному курсі «Географія материків і океанів». Ефективне засвоєння самого навчального матеріалу залежить по-перше від того настільки правильно вчителем було побудовано структуру уроку, а по-друге від використання навчально-методичного комплексу. Він відіграє чи не найважливішу роль на уроці географії.
До навчально-методичного комплексу, який використовується як у самій географії, так і при вивченні географії Антарктиди належать:
• Навчальні підручники;
• робочі зошити;
• Зошити для практичних робіт і тематичного оцінювання;
• Карти, атласи, контурні карти;
• Класна дошка;
• Різноманітні схеми, графіки, діаграми;
• Електронні носії інформації;
• Комп’ютерні тестові програми;
При поетапному вивченні Антарктиди навчально-методичний комплекс поєднується із методами та їх прийомами, формами та засобами навчання,для забезпечення відповідного результату. Сам же процес вивчення Антарктиди включає в себе 3 тематичні частини, по одному уроці на кожну тему під час яких відбувається ознайомлення учнів з материком, а також урок контролю і корекції знань і вмінь учнів.
Під час першої тематичної частини «Антарктида – льодовий материк планети. Історія відкриттів та досліджень», основним завданням учителя є - створити в учнів уявлення про Антарктиду як унікальний природний комплекс Землі,більшість компонентів якого залежать насамперед від особливостей його фізико – географічного положення. При цьому вчитель маж неодмінно використовувати навчально-методичний комплекс.
На початку уроку вчитель проводить організацію навчальної діяльності
учнів (організація уваги, налаштування на роботу). За нею слідує перевірка попередніх знань у формі індивідуального і фронтального опитування із за –діянням атласів, карт. Вже потім власне йде оголошення теми, плану які учні записують в свої робочі зошити, завдань щодо вивчення нового матеріалу. Далі учитель подає урок у формі розповіді, в поєднанні з бесідою, попередньо поділивши на 2 змістовні частини залучаючи учнів до роботи з атласом, підручником та коротким занотовуванням в зошити. При роботі з картою чи атласом учні мають виконувати певні завдання, аби краще засвоювався навчальний матеріал. Доцільним по мірі навчального забезпечення, є використання мультимедійних дошок, показ слайдів,чи короткого відео фрагменту з відповідним завданням. Однак навіть якщо їх і немає – це не проблема, адже можна замінити використанням сугестопедичних методів (художні чи музичні твори)поєднуючи урок з: дошкою, крейдою і картою. З допомогою них можна не тільки подавати новий матеріал,але й включати учнів в проблемне вирішення завдань.
Неодмінною складовою при вивченні Антарктиди є використання здобутих вмінь на практиці. Тобто використання вчителем практичних методів. Вони передбачають як правило різноманітні форми роботи учнів з контурною картою, і позначенням зазвичай географічних об’єктів.
Для закріплення матеріалу вчитель може провести короткий експрес - тест чи дати невеличке завдання з атласом чи підручником, якщо дозволяє час.
Домашнім завданням для учнів є прочитати відповідний параграф підручника та доопрацювати завдання з контурною картою.
На основі вище викладеного матеріалу, можна сказати про те що розуміння і правильне використання навчально-методичного комплексу в географії є досить складною справою. Це пов’язано по – перше з тим, що вчителю необхідно враховувати вікові і індивідуальні особливості учнів, а по – друге за допомогою методичного комплексу контролювати процес засвоєння знань в учнів. В цілому ж від того настільки правильно використовується методика викладання залежить і якість отриманих знань.
Методика викладання географії включає наступну структуру;
• принципи – осново творчі положення в освіті
• прийоми – елементи певного методу
• методи - називають спосіб взаємодії вчителя і учнів спрямованих на вирішення завдань освіти
• засоби навчання – допоміжні матеріальні засоби школи з їх специфічними дидактичними функціями, які вони виконують
Поєднання структурних частин методичного комплексу дає можливість вчителю правильно подати навчальний матеріал, а учням в доступній формі його зрозуміти. Це досягається завдяки правильно підібраному «методичному арсеналу» до якого входять найголовніші частини: методи та засоби навчання
До методів відносять:
• cловесні ( розповідь, пояснення, бесіда);
• наочні (використання карт, атласів тощо);
• практичні - застосування учнями отриманих знань і вмінь на практиці;
Цікаве про педагогіку і навчання:
Теоретичне обґрунтування технології створення
робочих зошитів з друкованою основою
Технологія створення робочих зошитів з друкованою основою базується на положенні, що дидактичний матеріал у вигляді навчальних завдань для робочих зошитів з друкованою основою, порівнюючи із звичайни ...
Біологічні
поняття
Біологія як навчальний предмет являється системою понять, що розвиваються в логічної последовності й знаходяться у взаємозв'язку. Уся система понять визначається складом основ науки, що входять у шко ...