Методика викладання українського народознавства в школі: зміст та завдання

Педагогіка » Методика викладання українського народознавства в школі: зміст та завдання

Сторінка 8

Учитель народознавства повинен скласти такий план факультативних занять, щоб бажаючих відвідувати їх було більше, ніж того вимагає положення про факультатив. Тематику цих занять учитель вибирає самостійно. Які ж знання слід давати на факультативі? Цьому питанню буде присвячений окремий розділ методики викладання українського народознавства. Однак, коли йдеться про творчу лабораторію вчителя народознавства, то не можна не згадати про факультативи. Вони тісно пов’язані з позакласною виховною роботою. Наприклад, я готую протягом півріччя показ "Українського весілля". Коли ж я можу ознайомити учнів з кожним обрядом весілля? Звичайно, на факультативі. Саме тут діти вчаться говорити з батьками про своє одруження, свататись, ходити на оглядини, культурно проводити домовлини, вити вильце, пекти коровай і співати пісень коровайниць, запрошувати на весілля, бути ввічливим з тещею, тестем, свекрухою, свекром, невісткою, зятем. Вони вивчають традиційні етапи весілля: викуп коня, пов’язування дружків, старостів рушниками, щедрування й пригощання короваєм. Ці звичаї настільки красиві, самобутні й близькі нашим дітям, що й після школи вони тримають їх у своїй пам’яті.

Готуючи виховний захід на тему "Календар весняних свят", учні на факультативних заняттях вивчають звичаї та обряди кожного свята весни, вчаться закликати весну, ворожити на Благовіщення, замовляти щастя на Великдень, урожай на літо, отримують знання про життя святих, на честь яких заведено свята.

А яка цікава сімейна тематика факультативів! Дівчата навчаються передпологової культури жінки, як вибирати ім’я дитині, юнаки вчаться поважати жінку-матір, дружину, відповідати за життя та здоров'я і її , і їхньої дитини. Вони із задоволенням беруть на себе роль батька, хрещеного батька в різних інсценізаціях. Хіба не залишиться слід у пам’яті про обов’язки чоловіка у того, хто виконує роль, і в того, хто дивиться інсценізований обряд?

На факультативі вивчається краєзнавство. Кони заплановано вивчення фольклору Чернігівщини, я поділяю класи на "козацькі курені". Кожен "курінь" отримує завдання записати з уст старожилів чи то прислів’я, чи приказки, чи загадки, чи ігри, чи пісні, чи народні прикмети й оформити відповідні альбоми. Останнє заняття перетворилося на справжнє свято. Учні співали пісень, загадували загадки, змагалася, хто більше знає прислів’їв та приказок. Запросили на свято народних музик, бандуристів, вишивальниць.

Учитель народознавства творить не лише гру, обряд, свято, а й людину з національною гідністю, яка шанує батьків, старших, поважає людей і сама хоче бути шанованою в суспільстві. У кожному суспільстві є люди всілякі - добрі й злі, люди й нелюди. Завданням вчителя народознавства є творення людини доброї, багатої душевною красою.

Найлегше формувати таку особистість тоді, коли вчитель творчо співпрацює з учнями, індивідуально розвиваючи їхні задатки відповідно до характеру, світогляду, здібностей, бажань.

Отже, творча лабораторія вчителя народознавства - це і його слово, і пісня, і поезія, авторські програми, розробки уроків, сценарії виховних заходів, уроки, факультативні заняття, кабінет народознавства, оснащений ТЗН, забезпечений літературою, музичними інструментами. Це частина його вчительської долі, про яку я написала такі рядки:

Страницы: 3 4 5 6 7 8 9

Цікаве про педагогіку і навчання:

Електронні видання та ресурси
Під електронними виданнями та ресурсами (ЕВР) розуміють інформаційні продукти, для відтворення яких потрібен комп'ютер. Електронними виданнями (ЕВ) зазвичай називають інформаційні продукти, які розмі ...

Порівняльний аналіз музичної освіти в Японії та Україні
Висвітлення матеріалу поданого у попередніх розділах дає можливість зробити порівняльний аналіз музичної освіти в Японії та Україні. Загальноосвітня школа приділяє велику увагу музичному навчанню за ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educationua.net