Вікові етапи розвитку дітей за періодами

Педагогіка » Проблеми виховання дітей раннього віку в умовах родини. Форми надання педагогічної допомоги родині » Вікові етапи розвитку дітей за періодами

Сторінка 2

Визначаючи рівень розвитку, перш за все треба перевірити як сформувалися здорові реакції. Відомо, що раніш за все у дитини формуються вміння у положенні лежачи на спині зосереджувати погляд на обличчі дорослого або іграшці. А у 3-місячного малюка це вміння повинно проявлятися, коли його тримають на руках у вертикальному положенні.

Дітям цього віку необхідно показувати предмети, іграшки, на відстані приблизно п’ятдесят сантиметрів, постійно розмовляючи з ними. Іграшки спочатку повільно пересувають, а потім тримають нерухомого, щоб малюк зосередив на ній свій погляд. Вважається, що зорові реакції сформовані, якщо дитина зосереджує погляд впродовж 30-40 секунд і активно супроводжує зором рух предмета або іграшки (від середини, зліва на право і навпаки).

Розвиток емоцій і соціальної поведінки можна перевірити, спостерігаючи як дитина реагує на різні звукові подразники, лагідну розмову дорослого. Необхідно схилитися до дитини на відстань 25-30 см і розмовляти з нею ласкаво і лагідно, з посмішкою. Вважається, що вміння сформоване, якщо у відповідь на це дитина спочатку дивиться зосереджено, а потім у неї виникає комплекс пожвавлення, який триває 10-15 сек. І зберігається після припинення спілкування.

Перевіряючи вміння дитини утримувати голову в положенні лежачи на животі, вихователю або матері треба стати проти неї на відстані 50-70 см та погриміти брязкальцем, тримаючи його на відстані 20-30 см. Якщо дитина розглядає іграшку, високо тримає голову, спираючись на передпліччя та зберігає таке положення 2-2,5 хвилини, можна вважати, що вміння сформоване. В цей період дитина повинна утримувати голову в вертикально положенні (на руках у дорослого) протягом 1-1,5 хвилин, підтанцьовувати на колінах у дорослого, випрямляючи при цьому ноги в колінах. Показники розвитку: малюк спирається ступнею протягом 45-60 хвилин, пританцьовуючи (не можна ставити його на ноги).

Таким чином, від народження до 2,5-3-х місяців дуже важливо забезпечити своєчасне виникнення хорового і слухового зосередження розвитку позитивних емоцій (усмішка та комплекс пожвавлення), активних рухливих реакцій.

Від трьох до шести місяців

Малюк вже може не спати півтори – дві години, може деякий час спокійно погратись, його вже легше зайняти, ніж перші місяці життя. Поступово дитина пізнає все більшу кількість предметів та осіб, проявляючи до них різне відношення.

Якщо з малюком постійно розмовляти, то до п’яти – шести місяців він активно реагує на звукові подразники, шукає джерело звуку поглядом, пізнає голоси близьких людей. У цьому віці дитина зосереджено прислухається і до тих звуків, які промовляє сама, що в значній мірі сприяє розвитку голосових реакцій.

З двох з половиною – трьох місяців дитина може більш тривалий час спостерігати за іграшками. Рухи малюка стають більш вільними.

Найбільш важливими показниками нервово-психічного розвитку є:

розвиток зорових і слухових диференціацій;

уміння шукати і знаходити джерела звуків;

підготовка до повзання, укріплення скелету, м’язової системи, ніг дитини;

формування стійкого позитивного настрою.

Завдання виховання:

розвивати вміння, які дозволяють дитині брати активну участь у годуванні;

з 4,5 місяців привчати їсти з ложки;

привчити до охайності;

розвивати зір, слух, голосові реакції, рухи, почуття.

Показниками успішного розвитку є активність дитини протягом 1,5-2 годин, вміння розрізняти звуки, форму предметів, розрізняти своїх та чужих, поява улюблених іграшок, з 5 місяців розрізнення лагідної і суворої мови. Активність сприйняття стає основою розвитку основних рухів, що стимулює розвиток елементів соціальної поведінки дитини.

У цьому віці важливо розвивати голосові реакції. До 5 місяців у дитини повинні з’явитися гуління – співучі звуки (протяжні – а-а-а, у-у-у); до 6 місяців окремі склади, а до 7 – лепетання (повторні склади наприклад да-да-да, ба-ба-ба, ма-ма-ма).

Гуління сприяє формуванню мовного дихання, лепетання готує голосовий апарат до мовлення. Цілеспрямоване спілкування з дитиною відбувається при відносній тиші.

Сприятливе акустичне середовище необхідне і для ігор-занять, метою яких є вдосконалення слухового сприйняття. Вихователь неголосно заспівує мелодію, діти вчаться знаходити джерела звучання музики, здійснюють ритмічні дії. Після музичних занять малюки промовляють багато звуків. Дуже важливо формувати потребу дітей у спілкування, позитивні реакції на дорослих, розвивати самостійні дії з предметами.

У віці від 3 до 6 місяців у дітей треба розвивати рухи руки. У 3-3,5 місяців дитина зосереджено бере іграшку двома руками (іноді однією). У 5-6 місяців дитина бере іграшку з будь-якого положення.

До початку 2-го півріччя у дитини з’являється багаторазове вимовляння деяких звуків. В основі цього лежить розвиток інтересу до звуків власного голосу і позитивні емоційні почуття. До 5-6 місяців малюк, який знаходився у позитивному емоційному стані, навчається вимовляти повторні склади, (наприклад: да-да-да-да, ба-ба-ба-ба, ма-ма-ма-ма) в ця багаторазовість вимовляння звуків стає основою розвитку само наслідування, а у подальшому – наслідування звуками дорослих (лепет).

Страницы: 1 2 3 4

Цікаве про педагогіку і навчання:

Шляхи і методи формування словесної творчості у старших дошкільників
У старшому дошкільному віці діти проявляють більшу творчу активність у художньо-мовній діяльності. Це виражається при переказах ними текстів доступних художніх творів, у виразнім читанні знайомих вір ...

Зміни у вищій освіті
Пріянка Бхардвай – незалежний журналіст і аналітик ризиків з міста-супутника Нью-Делі Гургаона (Індія)। Вона аспірант у галузі історії в коледжі Св. Стефана при університеті Делі. Вільно володі ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educationua.net