Поняття «госпіталізм», його причини і шляхи усунення

Педагогіка » Проблеми виховання дітей раннього віку в умовах родини. Форми надання педагогічної допомоги родині » Поняття «госпіталізм», його причини і шляхи усунення

Сторінка 3

Явище «госпіталізму» було відкрито М.М. Щеловановим, велика роль в характеристиці цього явища також належить Н.М. Аксаріній. «Госпіталізм» характеризується:

різким відставанням за основними показниками фізичного розвитку (зріст, вага, об'єм грудної клітини);

наявністю серйозних захворювань;

малою рухливістю;

пізнім розвитком рухів (до 2-х років);

пізнім розвитком мови (до 3-х років);

У вітчизняній науці М.М. Щелованов вперше описав явища «госпіталізму». Раніше воно було пов’язане з англійськими школами. М.М. Щелованов співвідніс його з будинками піклування і дитячими будинками в Росії.

Взагалі, поняття – «госпіталізм» розуміється як недолік спілкування, тобто процес спілкування з дитиною зводиться тільки до безпосереднього догляду за нею. За дитиною доглядають: її годують, контролюють, виконують визначеними комплекс культурно-гігієнічних процедур. Але поряд з цим виникає гостра нестача мовленнєвого, емоційного, дійового спілкування, що порушує психологічний комфорт дитини, формує у неї комплекси. Знання ненебезпечних наслідків цього явища допоможе педагогам, психологам створити необхідні умови для успішного розвитку дітей с перших днів народження. Як наслідок – кращий загальний стан дитини і можливість безболісного адаптаційного періоду як у дитячій установі, так і у суспільстві і цілому, тобто позитивні перспективи соціалізації дитини в суспільстві. Ось чому в 1926 році М.М. Щелованов обґрунтував необхідність виховання і свою систему впливу на дитину з перших днів життя.

Він вказував на те, що елементарного догляду за дитиною з перших днів його життя недостатньо для того, щоб весь подальший процес становлення дитини як особистості здійснювався успішно. Для цього необхідне емоційне, чуттєве спілкування з дитиною, організація рухливої активності та спеціального навчання з перших днів життя.

Страницы: 1 2 3 

Цікаве про педагогіку і навчання:

Передумови до відкриття магістерської програми «Педагогіка вищої школи» у Національному технічному університеті «Харківский політехнічний інститут»
Україна має високорозвинену систему вищої освіти, що представлена понад 900 вищими навчальними закладами. За останні роки ця цифра зросла переважно за рахунок відкриття нових приватних вищих навчальн ...

Історичний аспект розвитку питання
Серед основних умов, які визначають ефективність викладання-учіння, особливе місце посідають методи навчання, бо вони безпосередньо формують і визначають характер взаємовідносин педагогів і учнів, су ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.educationua.net