Методи вивчення пейзажного живопису в школі

Педагогіка » Пейзаж "Осіннє місто" та методика роботи над пейзажною композицією в загальноосвітніх школах » Методи вивчення пейзажного живопису в школі

Сторінка 1

Розкриваючи суть, мету та завдання, а також методику образотворчої діяльності у школі слід вказати, що основним завданням педагога є розширення знання про мистецтво, його особливості, виражальні засоби, сформувати творчу особистість. За допомогою пейзажного живопису діти поступово звикають бачити красу природи і розкривають для себе безмежну красу лісів, полів, рік, озер, рідного краю. Все це допомагає розвивати в дитини почуття тонкого розуміння того, що вона відображає життя, що мистецтво пробуджує у людині найкращі почуття і наштовхує до активної цілеспрямованої діяльності.

Основним методом розвитку естетичного смаку за допомогою пейзажного мистецтва є різноманітні екскурсії: в ліс, на озеро або просто вулицями міста чи селища. Прекрасним варіантом є екскурсія до парку в різні пори року. Вона дає можливість дітям звернути увагу на нюанси які відбуваються в природі, також порівняти свої враження з картинами великих художників. Оскільки це перше спілкування дітей з пейзажним живописом його потрібно всесторонньо розвивати, звертати увагу на архітектурні споруди, парки, площі, будинки, дерева, вулиці та інші нюанси тієї чи іншої місцевості.

Кожен педагог використовує основні методи для розвитку естетичного сприйняття та дитячої творчості. Основними методами являються: спостереження явищ та об’єктів природи, які дитина спостерігає навколо себе, бесіда про побачені образи, розповідь, коментар, розглядання відповідних ілюстрацій та картин природи, тобто демонстрування наочності; організація сприймання пізнавальної, ігрової, практичної діяльності учнів; показ декількох прийомів зображення; стимулювання творчої активності учнів; індивідуальне консультування; аналіз малюнків.

Методика спостереження проводиться не тільки для розвитку естетичного сприйняття, але й з метою порівняння пейзажів, які зображенні на картинах, з існуючими у природі. Методика спостереження ускладнюється в залежності від віку і досвіду дітей та завдань. Розпочинати потрібно з окремих образів природи: береза, сосна, кульбабка та інші, при цьому треба максимально активізувати мову дитини питаннями, які допомагатимуть розкриттю образу, збагачуючи її порівняннями. Наприклад, ялинка може порівнюватися з листям кульбаби, їжачком та ін.

Для організації сприймання творів пейзажного жанру необхідно активізувати увагу учнів, забезпечити їх достатньою кількістю репродуктивного матеріалу, здійснити демонстрування за допомогою ТЗН необхідної наочності. При демонструванні наочності слід показувати не лише репродукції відомих картин, а й самі картини, фотографії живописних краєвидів. Це дасть змогу активізувати процес сприйняття і відчути так званий «ефект присутності», який виникає, коли враження від побаченого у дійсності збігається з тим, що відтворено художником.

Вміти самостійно знаходити цікаві мотиви, сприймати світ по-своєму – найважливіше учбове і творче завдання. Безумовно в природі є мотиви, які виглядають ніби скомпонованими. Проте, щоб побачити мотив таким, потрібен великий досвід, якого ,на жаль, учень ще не здобув, тому школярі малюючи пейзажі, іноді шукають «готові композиції» в природі. Частіше це роблять під впливом бачених картин художників, тому потрібно виховувати у собі вміння помічати в непомітному мотиві щось цікаве, красиве, характерне.

Під час навчання дітей вчать розрізняти особливості станів природи в різні пори року, працювати різними матеріалами, вірно компонувати предмети на листі паперу, бачити і характеризувати особливості і передавати їх величину, використовувати основні кольори та їх відтінки.

У перший клас діти приходять вже з розумінням особливостей образотворчих прийомів кодування інформації на листі. І хоча надалі ці прийоми будуть переплітатися, впливати один на іншій (не завжди благотворно), усе-таки діти повинні чітко відрізняти малювання від інших способів графічного закріплення інформації.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Цікаве про педагогіку і навчання:

Особливості технології індивідуального навчання
Аналіз теоретичного та емпіричного матеріалу педагогічної науки й практики XX століття, надає змогу визначити такі характерні особливості технології індивідуального навчання: надає можливість вибору ...

Експериментальна перевірка ефективності використання педагогічної технології дидактичної гри у процесі навчання іноземних мов
Експериментальна перевірка ефективності використання педагогічної технології дидактичної гри у навчанні іноземних мов молодших школярів як одного з механізмів функціонування розробленої нами моделі п ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educationua.net