Робота над словником, образотворчими засобами, над реченням. Тут робота з комп’ютером може здійснюватись аналогічно до роботи над формуванням активного словника учня. І в цьому випадку комп’ютер надзвичайно допоможе дітям саме 6-7 річного віку.
Орфографічна підготовка до написання переказу (або робота над правописом). Комп’ютером в даному випадку можна ефективно унаочнити абстраговані правила.
Окрім звичайних переказів у початковій школі на уроках розвитку зв’язного мовлення використовуються стислі перекази. Вони проводяться з метою навчити дітей коротко, лаконічно передавати зміст значного за обсягом тексту. Це вимагає від учня вміння глибоко вдумуватися у зміст твору, визначити найбільш важливий матеріал, щоб відібрати з усього змісту найголовніше, найсуттєвіше, випускаючи малозначущі факти, події, другорядні епізоди.
Учням молодших класів не відразу вдається відшукати в тексті головне, випустити другорядне, сформулювати думку своїми словами. Тому стислий переказ вимагає тренування, вміння розуміти суть прочитаного чи баченого. Отже, шлях до стислого переказу лежить через усвідомлення змісту твору.
Знову ж таки велику допомогу в цьому може принести унаочненя за допомогою комп’ютера (ті ж самі малюнки, презентації тощо).
У стислому переказі мовленнєва задача більш складна, ніж у детальному.
Методика роботи над стислим переказом передбачає таку послідовність дій:
Читання тексту учнями (мовчки і вголос).
Бесіда за змістом прочитаного (5-6 запитань).
Робота над мовними засобами: над словами, образотворчими засобами, окремими реченнями.
Стисле, в кількох реченнях, висловлення змісту тексту (про що йдеться в тексті взагалі, чим починався текст, чим завершився текст).
Детальний переказ одного-двох фрагментів (для порівняння) із стислою передачею цих же частин.
Складання плану.
Стислий переказ фрагментів за пунктами плану.
Самостійне складання тексту переказу і його запис.
Самоперевірка. Завершення роботи.
Використання комп’ютера на стислому переказі у початковій школі може збігатись за аналогією із використанням на звичайному переказі, адже цей урок повністю збігається за методикою роботи з попереднім. Так само можна застосовувати комп’ютер і на вибірковому переказі.
Всі види переказів (детальний, стислий, вибірковий) можуть передбачати виконання додаткового творчого завдання. Найбільш поширеними завданнями виступають перекази зі зміною особи відповідача, від особи одного з персонажів, з творчими доповненнями, змінами тощо. Продумування методичної системи застосування ПК для роботи з творчими завданнями на переказі може докорінно покращити уроки з розвитку зв’язного мовлення у початкових класах.
Отже, використання комп’ютера на уроках з розвитку зв’язного мовлення може виконати такі основні задачі:
Збільшення активного словника учня.
Покращення вміня будувати речення, тексти.
Використовувати наукову, художню, ділову лексику.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Історичний аспект розвитку питання
Серед основних умов, які визначають ефективність викладання-учіння, особливе місце посідають методи навчання, бо вони безпосередньо формують і визначають характер взаємовідносин педагогів і учнів, су ...
Формування інтелектуальних і моральних почуттів, як основа необхідності і
можливості виховання дітей з перших днів життя
З моменту народження дитина виступає як біологічна істота, яка в подальшому розвивається в соціальну особистість. Усі способи практичних дій, що формуються у дитини, черпаються із соціального середов ...