На індивідуальних заняттях в підготовчому – V класах школи для слабочуючих 1-го та 2-го відділень проводиться спеціальне слухове тренування сприймання на слух програмованого мовного матеріалу із звукопідсилюючою апаратурою і без неї. Крім того, учням, які мають гарні результати з розвитку мовного слуху, в ІV-V класах у слухові вправи включається позаплановий мовний матеріал, наприклад, той, що транслюється по радіо чи телебаченню, з газет, журналів.
Навчання сприйманню мови на слух на індивідуальних заняттях здійснюється за спеціальною програмою, вимоги якої визначаються роком навчання, станом слуху, рівнем мовного розвитку слабочуючих школярів. Особливо важливим є дотримання принципів відбору мовного матеріалу для тренувань. Він пов’язаний із вивченням учнями загальноосвітніх предметів. У вправи на спеціальних індивідуальних заняттях відбираються слова, словосполучення, фрази із мовного матеріалу, пов’язаних з вивченням різних навчальних дисциплін, з організацією діяльності учнів на уроках та в позаурочний час. Він може бути і повсякденно – розмовного характеру. Матеріал, що включається у вправи на заняттях, має бути достатньо вживаним. Головним критерієм відбору матеріалу для слухових тренувань на індивідуальних заняттях є його значимість для спілкування в житті, в ході навчально-виховного процесу в школі. Тому в програмовий матеріал включають фрази термінологію, фрази, що організовують діяльність дітей. Він відбирається із мовного матеріалу, з яким учні були ознайомлені на уроках граматики, розвитку мовлення, математики. Разом з цим в слухове тренування на індивідуальних заняттях включають незнайомі учням за змістом тексти.
Програмовий мовний матеріал умовно можна розбити на розділи:
1) Мовний матеріал повсякденно – розмовного характеру і той, що відноситься до організації діяльності;
2) Мовний матеріал, пов’язаний з вивченням загальноосвітніх предметів;
3) Тексти.
У зв’язку з різним ступенем слуху і з рівнем мовного розвитку слабочуючим учням пропонується різний мовний матеріал.
Складний за змістом матеріал і більший за об’ємом пропонується учням із меншим зниженням слуху і значно вищим рівнем мовного розвитку. Мовний матеріал в залежності від року навчання.
Робота на індивідуальних заняттях поступово ускладнюється як відносно самого мовного матеріалу, так і способів його пред’явлення і сприймання.
Нарощення складності йде від сприймання найпростіших фраз до сприймання складніших за структурою та змістом речень. Ускладнюється і зміст тексту – від тексту зі змістом, близьким до особистого досвіду, спостереженням учнів, до текстів із складним змістом.
В ході роботи з розвитку сприймання мови на слух поступово змінюється матеріал для тренувань. Частина програмового матеріалу, пов’язана з навчальною діяльністю, виділена для тренувань на конкретному занятті, може включатися в слухове тренування тільки після ознайомлення з його значенням на уроці. Також у вправи на занятті включається той мовний матеріал, в сприйнятті якого учень відчув великі труднощі на минулому занятті. На кожному занятті треба домагатися розбірливого сприйняття на слух мовного матеріалу.
Зміст роботи з розвитку сприймання мовлення на слух на індивідуальних заняттях поступово ускладнюється – від сприймання на слух знайомого мовного матеріалу до сприймання не знайомого. Якщо на початку навчання учні сприймають на слух тексти, які складаються тільки із знайомих за значенням слів, то поступово у вправи включаються тексти, які містять не знайомі учневі за значенням слова, які пояснюються контекстом.
Зміст роботи поступово стає складнішим у зв’язку з поступовим збільшенням відстані між диктором та учнем, що сприймає мову без апаратури чи з індивідуальним слуховим апаратом. Спочатку величина цієї відстані змінюється в залежності від характеру мовного матеріалу, що сприймається. Наприклад, учень може сприймати текст значно ближче, ніж фрази повсякденно – розмовного характеру. В процесі навчання слабочуючий вчиться сприймати мовний матеріал на слух на відстані, що постійно збільшується, яка стає для нього оптимальною, незалежно від характеру мовного матеріалу.
Робота з розвитку мовного слуху ускладнюється в залежності від умов пред’явлення мовного матеріалу.
Так в першій чверті першого року навчання учні сприймають мовний матеріал в умовах ситуативності, але уже в ІІ чверті учні сприймають матеріал поза її межами. Зміст роботи ускладнюється у зв’язку з ускладненням завдання при сприйманні тексту без розкладання його на частини.
З 1-го року навчання учнів вчать визначенню основного змісту тексту, а з 3-го класу – і головної думки тексту, що сприймається глобально (з 1- 2 його пред’явлень). Учням на слух пред’являються завдання, що націлюють їх на виконання цих завдань.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Активізація пізнавальної
діяльності
Однією з актуальних проблем на сучасному етапі розвитку педагогічної теорії та практики є активізація пізнавальної діяльності учнів. Саме від її вирішення залежить ефективність навчальної діяльності, ...
Основні функції соціального педагога
Основними функціями соціального педагога у навчальних закладах є: - діагностична - вивчення та оцінювання особливостей діяльності особистості, мікроколективу (класу чи референтної групи), шкільного к ...