Закон зростання потреб - закон, який виражає внутрішньо необхідні, постійні і сутнісні зв'язки між виробництвом і досягнутим рівнем задоволення потреб людей, розвиток яких сприяє появі нових потреб та способів їх задоволення.
Його дія вказує не тільки на прагнення до кількісного зростання споживання, але і до зміни структури потреб, розширення їх кола, різноманітності, зміщення пріоритетів, розвитку взаємозамінності, якісному вдосконаленню.
Суть закону насичення потреби, полягає в тому, що людина, відчуваючи безліч потреб, найбільш інтенсивно споживає якусь частину визначеного товару і в міру його споживання спочатку відбувається процес зменшення, а потім і повного насичення потреби.
Визначити тенденції і особливості потреб студентів взяла на себе група студентів.
Економічні ресурси, їх структура.
Ресурси - це фактори, що використовуються для виробництва економічних благ.
Під економічними ресурсами розуміються всі природні, людські і зроблені людьми ресурси, які використовуються для виробництва товарів і послуг.
Джерелом будь-якого виробництва є ресурси, якими володіє та або інша держава. Економічна теорія характеризує ресурси як сукупність природного, соціального і духовного в процесі виробництва товарів, послуг та інших цінностей.
Ресурси прийнято ділити на чотири групи:
Природні - природні, наявні в природі економічні, виробничі ресурси у вигляді землі та земельних угідь, водних багатств, повітряного басейну. Вони в свою чергу діляться на:
вичерпані (поновлювані і не поновлювані);
невичерпні.
Матеріальні (капітальні) - всі створені руками людини засоби виробництва (знаряддя і предмети праці), які самі є результатом виробництва і знаходяться в матеріально-речовій формі;
Трудові - економічно активне, працездатне населення (частка населення, що володіє фізичними й духовними здібностями для участі в трудовій діяльності).
Фінансові (інвестиційні) - сукупність всіх видів грошових коштів, фінансових активів, якими володіє суспільство і в змозі виділити їх на організацію виробництва. Фінансові ресурси є результатом взаємодії "надходження і витрат", розподілу грошових коштів, їх накопичення і використання.
Викладач ставить питання перед студентами:
Як Ви розумієте поняття: вичерпані та невичерпні ресурси.
Визначте, які ресурси є вичерпані та невичерпні? - Кам'яне вугілля, Вода, повітря?
Поновлювані і не поновлювані? - Нафта, газ, повітря, земля (як верхній слой почви)?
Відповіді студентів: Кам'яне вугілля - вичерпаний ресурс. Вода, повітря - невичерпні.
Нафта, газ - не поновлювані. Повітря, земля (як верхній слой почви) - поновлювані (відносно).
Все розмаїття ресурсів можна класифікувати відповідно до різних підходів.
Ресурси поділяються на види:
Матеріальні - земля (або сировинні матеріали) і капітал;
Людські - праця і підприємницька здатність.
Земля - як фактор виробництва означає усі використовувані у виробничому процесі природні ресурси, природою даровані блага. Вона може використовуватися для виробництва сільськогосподарської продукції, для будівництва будинків, міст, залізниць і т.п.
Земля не може бути знищена чи примножена, але схильна до досить сильних руйнувань внаслідок хижацького використання, отруєння або ерозії.
Викладач звертається до студентів вспомніть визначення капіталу, з яким вони вже знайомились на попередньому занятті. Що таке капітал?
Відповідь студентів: Капітал - це все те, що здібно приносити доход.
Капітал - в широкому сенсі це все те, що здатне приносити дохід, або ресурси, створені людьми для виробництва товарів і послуг.
У більш вузькому сенсі - це вкладене джерело доходу, що працює у справу, у вигляді виготовлених працею засобів виробництва. Капітал може бути збільшений до будь-яких розмірів.
Викладач ставить питання перед студентами: Що таке праця? Що Ви розумієте під підприємницькою діяльністю?
Відповіді студентів: Праця - це доцільна діяльність людини. Це діяльність, яка потребує застосовування розумових і фізичних зусиль.
А підприємницькі здібності це здатність до організації виробництва, вміння орієнтуватися в ринковій кон'юнктурі і безстрашність ризику.
Дійсно праця - усвідомлена, енергозатратна, громадська, доцільна діяльність людини, людей, що вимагає програми розумових і фізичних зусиль у процесі створення матеріальних благ і послуг, що реалізується через саму людину.
Праця як фактор виробництва вдосконалюється завдяки навчанню працівників та придбання ними виробничого досвіду.
Під підприємницькою здатністю розуміється особливий вид людських ресурсів, що полягає в здатності найбільш ефективно використовувати всі інші фактори виробництва.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Соціально-психологічні проблеми колективу
В сучасних експериментальних дослідженнях були виявлені певні соціально – психологічні проблеми колективу, серед яких головне місце займають проблеми, пов’язані з розшаруванням класного колективу на ...
Аналіз технічних і дидактичних засобів навчання
Ефективність використання методів навчання в сучасних ПТЗ значною мірою обумовлене наявністю матеріально-технічних засобів. Засоби навчання – допоміжні матеріально-технічні засоби з їх специфічними д ...