Група студентів, оцінив себе як підприємців, задались питанням: Де, тобто в якому сегменті ринку вони можуть реалізувати свої підприємницькі здібності після закінчення технікуму (або в найближчому майбутньому, наприклад, на літніх канікулах)? По цьому приводу вони провели опитування мешканців міста, студентів і працівників технікуму:
Чи задовольняє Вас система суспільного харчування м. Маріуполя?
Чи достатня кількість підприємств суспільного харчування (столових, кафе, ресторанів) у нашому місті?
Яких підприємств, на Вашу думку, не хватає?
Виробничі можливості і проблема вибору.
Кількість виробничих ресурсів обмежено, що призводить до неможливості одночасного задоволення всіх потреб людини і суспільства. Знання економічних закономірностей допомагає розподілити виробничі ресурси у такий спосіб, щоб досягти максимального результату, тобто найбільш повного задоволення потреб.
Проблема вибору: внаслідок обмеженості виробничих ресурсів у порівнянні з масштабами потреб людини і суспільства завжди необхідно вибирати, на що використовувати ці ресурси.
Виробничі можливості - це можливості суспільства виробляти економічні блага за умови повного і ефективного використання наявних ресурсів.
Ефективне використання ресурсів передбачає:
Повну зайнятість ресурсів, тобто використання у виробництві всіх придатних для цього ресурсів. Придатність ресурсів визначається суспільними і законодавчими нормами
Повний обсяг виробництва, тобто використання ресурсів суспільства в такій комбінації, яка дозволяє досягти найкращого результату
Викладач знайомить студентів ще з двома важливими категоріями цього питання: альтернативна вартість і закон альтернативної вартості.
Альтернативна вартість - це вартість найбільш пріоритетного блага, від якого доводиться відмовлятися, щоб отримати певну кількість вибраного блага.
Закон збільшення альтернативної вартості: за збільшенням виробництва одного з товарів при повній зайнятості ресурсів альтернативна вартість кожної наступної одиниці даного товару зростає.
Викладач ставить перед студентами питання в вигляді тесту з метою закріплення знань:
Для студентів альтернативна вартість навчання в технікумі відображає:
а) розмір стипендії;
б) максимальний заробіток, який можна
отримувати покинувши навчання;
в) витрати держави на навчання
середньостатистичного спеціаліста;
г) витрати батьків на утримання студентів.
Відповідь студентів: варіант б), тому що альтернативна вартість представляє собою вартість блага, від якого прийшлось відмовитись.
Крива виробничих можливостей (КВМ) - це сукупність точок, координати яких означають можливі комбінації випуску продукції (набори) з наявних ресурсів. Це точки повної зайнятості ресурсів та ефективного виробництва.
Аналіз кривої виробничих можливостей (КВМ)
КВМ має вигнуту форму, тому що в міру збільшення виробництва однієї продукції альтернативні витрати для виробництва додаткової одиниці, виражені в можливостях виробництва іншої продукції, ростуть (див. графік: переміщення точки Б по кривій, закон збільшень альтернативної вартості).
Всі комбінації випуску продукції, розташовані на зовнішній від КВМ площині, нездійсненні, оскільки ресурси обмежені (див. графік: наприклад, точка В).
Всі комбінації випуску продукції, розташовані на внутрішній від КВМ площині, здійсненні, але небажані, тому що означають неповне використання ресурсів (див. графік: наприклад, точка А).
Висновок: вибір альтернативних варіантів передбачає раціональну поведінку суб'єктів економіки: вони повинні приймати економічні рішення з урахуванням обмеженості ресурсів і необхідності їх раціонального використання.
Можливі варіанти зміщення КВМ:
Зсув можливо при рівномірному підйомі економіки, який досягається завдяки збільшенню кількості і якості ресурсів, впровадження прогресивних змін у техніці і технології виробництва.
Зсув свідчить про неповне використання ресурсів і неповний обсяг виробництва, що відбувається в період економічних криз, спадів, техногенних катастроф і т.д.
Такі зміщення відбуваються, якщо має місце одностороннє зростання ефективності технології виробництва одного з двох альтернативних.
Основні принципи альтернативного вибору:
Максимізація вигоди при однакових затратах;
Мінімізація витрат при однаковій вигоді;
Багатофакторний порівняльний аналіз (сітка прийняття рішень).
Отже, основна проблема економічної теорії - проблема ефективності, яка досліджує шляхи найкращого використання або застосування рідкісних ресурсів з тим, щоб досягти найбільшого або максимально можливого задоволення безмежних потреб суспільства.
Викладач акцентує увагу на початку заняття: Якщо ж якась потреба людини не задовольняється, то вона буде шукати вихід зі становища, тощо. Виходу може бути два:
Цікаве про педагогіку і навчання:
Аналіз використання ідей В.О. Сухомлинського педагогами сучасної школи
Гострота сучасної екологічної ситуації в Україні і в усьому світі, зокрема, породжує безліч проблем. Одна з них – екологічне виховання молодшого покоління, здатного гармонійно співіснувати з природою ...
Мета і завдання з розвитку слухового сприймання на індивідуальних заняттях
Одним із завдань школи для слабочуючих дітей є формування і корекція словесного мовлення на основі збереженої слухової функції з метою використання слуху в учбовому процесі й позаурочний час, а також ...