Відгадайте загадки:
Між берегів текла, текла, мороз зміцнів - під скло лягла. (Річка)
3 рогами, а не бик, доять, а не корова. (Коза)
В теплий дощик народився, парасолькою накрився. (Гриб)
Не бджола, а гуде; не птах, а летить. (Літак)
Впала стрічка через річку, поєднала береги. (Міст)
Вона мовчить, але чогось навчить. (Книжка)
Хто на зиму роздягається, а на літо одягається? (Дерево)
Летіла орлиця по синьому небі, крила розкрила, Сонце закрила. (Хмара)
Всю ніч бродить навмання, прокладає шлях до дня. (Місяць)
Розподіліть відгадки на три групи та запишіть їх у таблицю.
Нежива природа |
Жива природа |
Речі, виготовлені людиною |
Використання загадки на етапі актуалізації знань учнів та повідомлення теми уроку покажемо на прикладі уроку на тему „Сонце”:
Що таке природа?
Якою буває природа?
Наведіть приклади тіл неживої природи.
Сонце, повітря, вода, гірські породи, ґрунт - це тіла неживої природи. А якому тілу неживої природи буде присвячений наш сьогоднішній урок, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
І світить нам, і гріє, І всяк йому радіє.
Радіють поле, луки, гай.
Земля радіє з краю в край.
А що за диво, відгадай! (Сонце)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як рухаються сонячні промені й чому виникає тінь, зрозумієте, чому взимку холодно, а влітку тепло, чому найтепліша пора доби - полудень.
Розглянемо, як народознавчий матеріал різного виду ми реалізовували в комплексі на прикладі конспекту уроку.
Тема уроку. Весняні свята. Великдень
Мета: ознайомити дітей із найдавнішим найурочистішим народним святом, традиціями нашого народу щодо святкування Великодня, навчати малювати орнаменти на писанках, ознайомити із символікою знаків на писанках; розвивати фантазію, пам’ять, мислення; виховувати любов і шану до народних традицій, до минулого і сучасного українського народу.
Обладнання: писанки, зразки орнаментів, позначки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Девіз уроку: „Весна прийшла, свята принесла".
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
Які весняні свята вже відзначили у березні місяці?
А які будемо відзначати у квітні?
Послухайте вірш Т. Коломієць і скажіть, які свята святкують у квітні.
Квітень
Квітень - славний квітникар.
Сонечко рясно
Уквітчає нам календар
Першим цвітом-рястом.
Космонавтам склав букет
В їхній день на славу.
В кошик на Великдень
Писанки поставив.
Сьогодні на уроці ми познайомимося із традиціями українського народу у святкуванні одного із найвеличніших свят. А якого саме дізнаєтеся, послухавши вірш.
Великдень
Христос Воскрес! Усе радіє.
Сміється сонечко з небес,
Прозора річечка леліє -
Христос Воскрес! Христос Воскрес!
В траві фіалочки зітхають,
І пролісок тремтить увесь,
Розквітла яблунька аж сяє -
Христос Воскрес! Христос Воскрес!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про Великдень.
Немає більшою свята, більшої радості, як воскресіння Христове. В ньому святкують знищення смерті, зруйнування пекла, початок нового вічного життя.
Завершується Великий піст у скорботі за розп’ятим Христом. А світлого недільного ранку настане той великий день, який зветься Великоднем, свято радості й добра, прощення ближнього.
Після Воскресної утрені й освячення паски приходять дружно додому, обходять із свяченим хату, щоб усе стало повне благодаті Воскресіння, входять до хати із свяченим у руках і бажають всього доброго своїй родині, бо це Великий день, день воскресної радості, по-великодньому цілуються.
Христос Воскрес!
В цей день прощають всім своїм ворогам, недругам.
2. Опрацювання казки про писанку (автор А. М’ястківський)
Залишивши гніздечко, покотилося яєчко .
Та покотилось воно недалечко.
Квочка з курчатами на подвір’ї гуляла,
Діток своїх забавляла .
Мамо, он яєчко по стежинці котиться, - сказало найменше курчатко. - Ану ж, яке воно на колір?
Біле, як сніг, - сказала Квочка.
А який сніг? - спитав півник, бо курчаток взимку ще не було, і снігу вони не бачили.
Такий білий, як оте яєчко, що котиться, - відповіла квочка. - Однак скоро Великдень. То давайте пофарбуємо яєчко, щоб воно було барвисте, як весна.
Закотили курчатка яєчко до своєї хатки й ну його фарбувати.
Припустив теплий дощик, потім стала веселочка в небі. Курчатка у веселочки фарб позичили, на білому яєчку весну малювали.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Розвиток умінь декоративного розпису в ході навчального процесу
Під час проходження практики в 3-Б класі НВК №3 було проведено експеримент, мета якого поширити уміння і навички декоративного розпису як засобу розвитку творчості учнів. Перед початком експерименту, ...
Досвід вивчення здорового способу життя
Викладене трактування ЗСЖ дозволяє більш широко висвітлили досвід соціологічних досліджень у близьких сферах. Як зазначалось, один з багатьох дослідницьких підходів розглядає здоров’я і добробут у ко ...