“Hello, Chris. How are you?”
“Fine, thanks. What about you?”
“Oh, not too bad”.
Такі лаконічні репліки-реакції можливі завдяки тому, що пропущені члени речення легко відновити, виходячи з попередньої репліки.
У звичайному діалозі широко вживаються так звані delay words, тобто слова, які нічого не означають, але слугують для заповнення пауз у діалогах.
Наприклад: (анг.) well, well now, you know, let me think, in fact; і т. д.
У діалогічному мовленні широко вживаються “готові” мовленнєві одиниці. Їх називають “формулами”, “шаблонами”, “стереотипами”, які надають діалогові емоційності.
Розглянемо функції готових фраз на прикладі короткого діалогу.
“Excuse me”.
“Yes? Can I help you?”
“Could you, please, tell me the way to Trafalgar Square?”
“Well, look here. I am going in the same direction. I might show you the way there”.
“Oh, thank you. It’s very kind of you”.
“Don’t mention it”.
Перша готова фраза цього діалогу слугує для привернення уваги, друга – є реакцією на першу репліку, третя – для вираження подяки, четверта – реакція на подяку.
Залежно від провідної комунікативної функції, яку виконує той чи інший діалог, розрізняють функціональні типи діалогів: діалог-розпитування, діалог-домовленість, діалог-обмін враженнями (думками), діалог-обговорення (дискусія). Наведемо приклади можливих тем до кожного з цих типів діалогів, передбачених програмою для навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації:
“В місті” – діалог-розпитування;
“Зустріч в аеропорту” – діалог-домовленість;
“Відвідування театру” – діалог-обмін враженнями;
“Обговорення та вирішення ділових проблем” – діалог-обговорення.
Працюючи над формуванням умінь професійного спілкування першокласників в процесі вивчення іноземної мови, необхідно враховувати, що “ключові способи підвищення комунікативної компетентності слід шукати не в шліфовці поведінкових умінь і не в ризикованих спробах особистісної реконструкції, а через активне усвідомлення індивідом природних міжособових ситуацій і самого себе як учасника цих діяльнісних ситуацій, через розвиток соціально-психологічної уяви, яка дозволяє бачити світ з точки зору інших людей”.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Дистанційне навчання. Підходи до рішення проблеми
Будь-які, а тим більше корінні, прогресивні зміни в товаристві обов’язково викликають потребу вдосконалення існуючих форм навчання, а також появу абсолютно нових форм навчання. Сучасні економічні умо ...
Багатство і різновидність традицій українського народу
Слід самокритично відмітити, що однією з причин повільного руху реформ у нашій країні є їх недостатня моральна орієнтація на особистість. Не варто заперечувати, що передусім люди, які уособлюють у св ...