Види українських народних казок

Педагогіка » Формування культури мовлення дітей дошкільного віку » Види українських народних казок

Сторінка 1

У сучасному казкознавстві існує загальноприйнята класифікація казок за їх видами. Це: казки про тварин (“звіриний епос”), чарівні (або героїки-фантастичні, фантастично-героїчні), соціально-побутові, “кумулятивні” казки, небилиці, легенди, перекази.

Казки про тварин є історично найдавнішими. У них проводяться аналогія з життя людей на основі опису дій та вчинків тварин. Персонажі казок обирають собі старосту або царя. Вони панують, змагаються, дають і беруть хабарі, ображають слабших. У казках свійські тварини завжди переважають над дикими.

Тварини в казках мають певні риси характеру: вовк – голодний хижак, невдаха; лисиця – хитра, підступна, улеслива; ведмідь – вайлуватий, незграбний, тугодумний; овечка – беззахисна; осел – впертий; заєць – боягуз; орел – сильний, зухвалий, пихатий; черепаха і рак – неповороткі, повільні; кінь і віл – працьовиті, покірні.

Дії тварин у казках олюднені. Тварини розмовляють, спілкуються, товаришують. Саме тому зміст цих казок близький і доступний дітям.

Чарівні казки характеризуються своєю композиційною особливістю. В них обов’язково присутні чарівні предмети, чаклуни, тобто у їх змісті переважають фантастичні події.

Позитивні герої чарівних казок завжди виступають сильними, мужніми, які завжди перемагають зло. На допомогу їм завжди приходять чарівні предмети: люстерко, клубочок, гребінець й міфологічні істоти: Скороход, Слухало, Стріла та інші.

Найчастіше героями чарівних казок виступають чоловіки: “Котигорошко” “Телесик”, “Три брати”, “Кирило Кожум’яка”, “Іван-Побиван” та інші. Але є і жіночі образи: “Кривенька качечка”,”Царівна-жаба”, “Дідова дочка й бабина дочка” та інші.

До негативних образів належать Соловей-розбійник, Кощій Безсмертний, відьми, змії, на яких неминуче чекає поразка, адже всі вони уособлюють зло, а казка на то й казка, щоб добро перемагало зло. Носій добра і справедливості виходить у казках переможцем над будь-якими негативними силами. З різними захоплюючими пригодами боротьби допомагають творити добро різні звірі, тварини, птахи і комахи, риби, оживлені сили природи [8, c.97].

Специфікою чарівних казок є сильне моральне начало, повчальний зміст, який приховано у ненав’язливій моральній позиції, що спонукає слухача самостійно дійти відповідних висновків щодо етики поведінки чи морально-етичних правил життя.

Дуже великою групою серед українських народних казок є соціально-побутові. Їх назва пояснюється тим, що в них розповідається про буденне життя людей, їхній побут або реалії людського життя за умов різних соціальних епох.

Тематика соціально-побутових казок досить різноманітна. Їх можна класифікувати за такими групами: 1) дидактично-повчальні казки, в яких зображується людське життя з усіма його радощами і нещастями, залежність людини від її долі (“Правда і Неправда”, “Про Правду і Кривду”, “Мудра дівчина” тощо); 2) сімейно-антагоністичні казки, в яких розкриваються часом складні родинні стосунки (“Два брати”, “Гостинець батькові”, “Бідна вдова з сином удовиченком” та інші); 3) жартівливі казки (“Москаль у пеклі”, “Дурні чорти та хитрий наймит”, “Як Іван царя перебрехав” та інші) 4) сатиричні казки (“Панська політика”, “Хома і гусак”, “Піп на казанні” та інші).

Через усі казки цього типу проходить образ Правди як втілення споконвічного правдошукання народу. Позитивними героями цих казок виступають також звичайні прості люди – добротворці та знедолені, Мудра дівчина, дівчинка- семиліточка, козаки, солдати, син, батько, або абстрактні герої – Щастя, Доля. Головним героям допомагають розум, мудрість, кмітливість, спостережливість, добропорядність, моральна стійкість, витривалість, віра у добро.

Негативні герої – носії зла – антиподи Правди, Щастя, Добра: Кривда, Горе, Біда, Злиденість, Смерть, пан, гультяй, ледар, ледащиця, нероба, зажерлива баба тощо.

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Використання техніки розпису на уроках з образотворчого мистецтва
Петриківський розпис – це своєрідне мистецтво українського народу, яке насамперед ознака нашої культури. Звичайно обов’язок кожного українця знати і берегти свою культуру. Починати цей процес слід з ...

Ознайомлення учнів зі складеними задачами
Для того щоб ознайомити учнів із складеною задачею, доцільно взяти складену задачу, яка розв'язується різними діями першого ступеня. Питання про те, якого виду ця задача, дискусійне. Так, можна почин ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.educationua.net