Аналіз програм та методичних посібників для дошкільних навчальних закладів

Педагогіка » Формування культури мовлення дітей дошкільного віку » Аналіз програм та методичних посібників для дошкільних навчальних закладів

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 1

Для того, щоб з’сувати місце культури мовлення у практиці сучасної лінгводидактики, проаналізуємо чинні програми. Відповідно до концепції дошкільного навчання і виховання дітей, що передбачає створення програм навчання і виховання дітей, на сьогодні існує декілька варіативних програм виховання і навчання дітей дошкільного віку. Оскільки дослідження обмежено старшим дошкільним віком, нами було проаналізовано зміст програмових завдань з дітьми старшої і підготовчої груп. Аналіз завдань з розвитку культури мовлення подано в таблиці (див. таблицю 1.1.)

Аналіз даних програм навчання і виховання в дошкільному закладі дав можливість з’ясувати, що програмові вимоги досить поверхово враховують такий напрям як формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку засобами українських народних казок. На жаль, на сьогоднішній день приділяється замало уваги формуванню культури мовлення засобами українських народних казок.

У підрозділах “Спілкування з дорослими”, “Спілкування з однолітками” завданням є навчити дітей вітатися та прощатися з дорослими та однолітками, розмовляти ввічливо, дотримуючись інтонаційної виразності. Засвоїти ласкаво-лагідні форми звертання (Марійко, Катрусю, Івасику).

У підрозділі “Маленькі оповідачі” одним із завдань є розвивати вміння зв’язно, послідовно і зрозуміло переказувати літературні твори, включати в переказ епітати, порівняння, образні вирази, учити дітей складати оповідання (сюжетні розповіді) за анологією до змісту літературного твору чи сюжетної картини (Малятко).

У програмі “Дитина” метою є удосконалювати уміння дітей щодо етики мовлення: вміння звернутися, відповісти на поставлене запитання, вибачатися, вітатися й прощатися. Удосконалювати уміння передавати інтонацію під час ігор-драматизацій.

У програмі “Малятко” у підрозділі “Маленькі оповідачі” до дітей старшого дошкільного віку висуваються завдання “вміти придумувати заголовок до прослуханого оповідача чи казки”. Заохочувати дітей до творчих завдань: придумувати невеличкі казки до змісту сюжетних картин, літературних творів (Малятко).

У розділі “Мова рідна слово рідне” (Дитина), у підрозділі “Ми розмовляємо” від дітей вимагається зосереджено слухати читання аборозповідання казки.

У програмі „Витоки мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку” (Витоки) у підрозділі „Мовленнєвий етикет” завданням є збагачення словника дітей формулами мовленнєвого етикету відповідно до ситуації: вітання, прощання, знайомства, прохання, компліменту; ввести у словник дітей нові ввічливі формули звертання до незнайомих старших людей, дітей.

З метою з’ясування місця і ролі української народної казки у формуванні культурного мовлення дітей старшого дошкільного віку нами було проаналізовано змістову сторону розділу “Художня література” (Малятко).

Таблиця 1.1

Відображення завдань формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку в чинних программах

Назва

програми

Завдання з розвитку культури мовлення

Малятко (Київ, 1991)

Розділ ”Мовленнєве спілкування”. Підрозділ “Спілкування з дорослими” 6 рік життя

Вчити дітей виявляти ініціативу в спілкуванні з дорослими. Вчити дітей вести діалог на запропоновані теми: “У бібліотеці”, Запрошення у гості, до кінотеатру та інші”, “Привітання”, “Зустрічі на вулиці”, “Новичок у групі”. Вчити дітей розмовляти лагідним тоном ввічливо, дотримаючись засобів інтонаційної виразності та відповідних форм ввічливості, розмовляючи не тільки із знайомами, але й з незнайомими дорослими.

Підрозділ “Спілкування з однолітками”

Продовжувати вчити дітей чемно поводитися з однолітками. Вчити дітей ласкаво-лагідно звертатися до дітей (Марійко, Катрусю, Іванку). Вчити дітей будувати різні форми діалогу між двома-чотирима дітьми як на занятті, так і у відповідних життєвих ситуаціях.

Підрозділ “Етичні засади спілкування”

Вчити дітей розмовляти невимушено, вільно, без напруження, тактовно, виразно, дотримаючись правильної пози, міміки (лагідна посмішка, ласкавий погляд тощо), без зайвих жестів та рухів. Вчити дітей своєчасно змінювати емоційний тон розмови відповідно до ситуації спілкування: спокійно-лагідний, переконливий, прохальний, наказовий, пояснювальний та інші.

Підрозділ “Спілкування з дорослими” 7 рік життя

Вчити дітей вести діалог на запропоновані теми: “Розмова з незнайомою людиною”, “У лікаря”, “Запрошуємо на свято”, “Запрошення до гри (танцю), “День народження”, “Дружні стосунки”, “У незнайомому місці”, “Зустріч друзів”, “Родинні взаємини”, “Вихователь і діти”. Вчити дітей перш ніж звернутися до незнайомих дорослих, запитати: “Вибачте, будь ласка (або перепрошую), як ваше ім’я, по-батькові?”

Підрозділ “Спілкування з однолітками”

Вчити дітей звертатися до товарища, друга (друже). Вчити дотримуватись ввічливих форм спілкування з незнайомими однолітками.

Підрозділ “Етичні засоби спілкування”

Вчити дітей новим формулам ввічливості: на все добре, на добраніч, дозвольте пройти.

Дитина

Розділ “Мова рідна слово рідне”. Старша група. Підрозділ “Ми розмовляємо”

Удосконалювати уміння щодо етики мовлення: звертатися до дорослих, товарищів, відповідати на запитання, вибачатися, вітатися й прощатися.

Привчати дітей говорити чітко, виразно, в нормальному темпі, нормальною силою голосу.

Вчити дітей складати описову розповідь за зразком вихователя.

Розвивати в дітей вміння висловлювати своє ставлення, оцінювати твори, персонажі, оцінювати вчинки товарищів.

Прищеплювати дітям навички пояснювального мовлення (поясни, що ти намалював, розкажи, як грати у цю гру).

Витоки мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку

Мовленнєвий етикет 6 рік життя

Збагачувати словник дітей формулами мовленнєвого етикету відповідно до ситуації: вітання (здоров був, здорові були, вітаю, доброго здоров’я), прощавання (на добраніч, до вечора, до завтра, всього найкращого, бувай), знайомства (Чи можу я дізнатися твоє ім’я? я б хотів (ла) з тобою познайомитися. Як Ваше ім’я та по батькові? Будьмо знайомі), прохання (Чи дозволите мені . .якщо тобі не важко, допоможи . Чи не змогли б Ви мені . Зробіть мені так ласку .), компліменту ( тебе сьогодні чудове плаття (бант, светер), чудовий вигляд, мені подобається твоя зачіска).

Мовленнєвий етикет 7 рік життя

Увести в словник дітей нові ввічливі формули звертання до незнайомих дорослих людей (пані, панове, пане, добродійко, добродію), до дітей (друже), нові формули мовленнєвого етикету: Дозвольте звернутися (запитати). Хай Вам (тобі) щастить! Коли Ваша ласка. Із задоволенням! З радістю!. В ситуації зустрічи: Ласкаво просимо! Яка приємна зустріч! Радий Вас (тебе) бачити! Рада нашій зустрічі! Як твої справи?

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Напрямки та форми діяльності Українського козацтва
Українське козацтво здійснює таку діяльність: 2.1. Організація, координація та підтримка діяльності українських козацьких громад в Україні та діаспорі, участь загальнодержавних і громадських заходах, ...

Козацька педагогіка й сучасна освіта
„ Ми не лукавили з тобою. Ми просто йшли. У нас нема Зерна неправди за собою .” Т.Шевченко. Своєрідність сучасного розвитку України характеризується відродженням коренів нашої національної минувшини: ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.educationua.net