Стан формування культури мовлення дітей у практиці дошкільної освіти

Педагогіка » Формування культури мовлення дітей дошкільного віку » Стан формування культури мовлення дітей у практиці дошкільної освіти

Сторінка 1

На етапі пошуково-розвідувального експерименту передбачалось здійснити: аналіз планів навчально-виховної роботи щодо вивчення стану планування вихователями дошкільних закладів культури мовлення і зокрема, культури мовлення засобами української народної казки.

Насамперед нами було проаналізовано плани навчально-виховної роботи вихователів старших груп м. Одеси. Всього було проаналізовано 20 планів. Відображення стану використання української народної казки в мовленнєвому розвитку дошкільників подано в таблиці 1.2.

Як засвідчили результати аналізу планів навчально-виховної роботи, педагогами плануються всі види казок, проте питома вага російських, українських та казок інших народів світу на заняттях не однакова. Як засвідчує таблиця, найбільша кількість занять з художньої літератури, на яких використовуються українськи народні казки, ще заняття з читання, і розповідання. На заняттях з читання і розповідання вихователі здебільшого використовують російськи казки (65%), казки інших народів світу (15%) і українські народні казки всього лише 20%. Наприклад: Вихователь Єрошенко А.М. (дошкільного закладу №267 “Білосніжка”, м. Одеса ), старша група. Тема: читання української народної казки: “Рукавичка”.

Мета: Учити оцінювати поведінку героїв. Виховувати любов до праці. Виховувати любов до казок, вчити розпізнавати казки за уривками.

Методичні поради: Вступна бесіда про українські народні казки. Читання казки, переказ казки дітьми.

Запитання: про кого казка? Які звірята жили у рукавичці? Хто перший знайшов рукавичку?

Таблиця 1.2

Відображення стану використання українських народних казок у планах навчально-виховної роботи (у %)

Види занять

Казки

УК

РК

КНС

Художня література

60%

30%

10%

Читання і розповідання

20%

65%

15%

Етичні бесіди

15%

75%

10%

Бесіди

8%

72%

20%

Творче розповідання

25%

60%

15%

Переказ

12%

80%

8%

Розвиток мовлення

10%

60%

30%

Заняття з формування культури мовлення

10%

75%

15%

Інші види діяльності

15%

65%

20%

Примітка: УК – українські народні казки, РК – російські казки, КНС – казки народів світу.

Етичні бесіди за російськими казками проводять 75% вихователів, 10% за казками народів світу і за українськими народними казками – 15%. Наприклад: вихователь Васильківська Т.А., (дошкільний заклад №267 “Білосніжка”, м. Одеса). Заняття з художньої літератури. Тема: читання казки “Язиката Хвеська”

Мета: вчити дітей уважно слухати казку, переказувати її. Вчити оцінювати поведінку героїв казки, аналізувати їхні вчинки. Виховувати любов до казок.

Методичні поради: вступна бесіда про те, що неможна багато балакати. Читання казки, бесіда за змістом казки, переказ казки дітьми. у процесі бесіди за змістом казки діти засвоюють, що неможна багато балакати, прибільшувати, обманювати. Діти наслідують поведінку позитивного геоя, переносять її у власне життя і аналізують поведінку негативного героя.

Бесіди за змістом російських казок планують 72% вихователів; 20% - за змістом казок народів світу і лише 8% - за змістом українських народних казок. Заняття з творчого розповідання за народними казками вихователі планують за змістом російських казок – 60%, за змістом народів світу 15% і 25% - за українськими народними казками. Переказ російських казок планує – 80% вихователів, 8% - переказ казок народів світу і 12% вихователів використовують українські народні казки при переказі.

Також використовуються народні казки в інших видах діяльності: 65% вихователів в інших видах діяльності використовують російські казки, 20% - казки народів світу і лише 15% - українські народні казки. Наприклад: вихователь Сікорська Ю.І. (дошкільний заклад №267 “Білосніжка”, м.Одеса). Робота поза заняттям: читання російської народної казки “Теремок”. Ігри-драматизації за змістом знайомих казок.

Страницы: 1 2 3

Цікаве про педагогіку і навчання:

Деякі проблеми активізації художньої діяльності в дитячому садку
Підготовленість дитини до школи - складний комплекс. Психологи відзначають два аспекти підготовки до школи дітей дошкільного віку : 1.Організація всієї виховної роботи, направленої на формування зага ...

Видатні вчені – біологи україни. Методи біологічних досліджень. Рівні організації живої матерії
Ознайомити з деякими відомостями про життя і діяльність видатних учених, які працювали в галузі біології на території України. Дати поняття про рівні організації живої матерії. Розширити поняття про ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.educationua.net