Методика формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку

Педагогіка » Формування культури мовлення дітей дошкільного віку » Методика формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 2

Як свідчить таблиця, найбільшу групу, у відсотковому співвідношенні, у казках про тварин складають формули мовленнєвого етикету – привітання та прощання. За кількісними показниками вони становлять 50% у казках “Цап та баран”, 50% - “Лисиця та рак”, 40% - “Лисичка-сестричка та вовк- панібрат”, 45% - “Пан Коцький”, 35% - “Кіт, кріт, курочка та лисиця ”.

Здебільшого це такі слова: здорові, здоров був – “Цап та баран”, “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”; драстуй – “Теляко, кабан, півник, качур та вовк ”. Наявним у казкових текстах про тварин є ласкаво-лагідне звертання. Наприклад: “Цап та баран” – 40%, “Лисиця та рак” – 40%, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 40%, “Пан Коцький” – 40%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 32%. Це такі ласкаво-лагідні звертання: телятко, півнику – “Телятко, півник, качур та вовк”; лисичко, лисичко-сестричко, вовчику – “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”, “Пан Коцький”.

Незначний відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – подяка. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисиця та рак” – 10% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 5%, “Пан Коцький” – 10%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 16%. Наприклад: дякую – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; спасибі – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”.

Найменший відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – прохання і побажання. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 15%, “Пан Коцький” – 5%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 2%.Це такі слова: будь ласка – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; прошу – “Цап та баран”; будь ти мені – “Пан Коцький”.

На першому підготовчому етапі нами було розроблено словники-мінімуми до кожної казки.

Проілюструємо прикладами.

Словник-мінімум до української народної казки “Цап та баран”

цап, баран, здорові, молодці, приятелі, славна компанія, думати-гадати, ломака, курінь, ковтунуватий вовк, ворожити, міркувати, ворожбите, пили по дорозі закурились.

Словник-мінімум до української народної казки “Лисиця та рак”

клешні точить, здоров був, з тим днем, що сьогодні, косовиця, сім літ по воду ходив, та й ту на порозі розлив, брехня, наввипередки, осичка, узлісся, учепившись, вподовж поля, чимчикує, чи то ж видано.

Словник-мінімум до української народної казки “Пан Коцький”

не здужав, дурно буду годувати, навіщо він мені здався, лисичка-сестричка, пан Коцький, чоловік, жінка, дикий кабан, закуска, неповороткий, лисиччина нора, хмиз, кущ, вражого батька син, ізліз, аж за ушима лящить, простягсь, навтіки, подерся, не здержало, сердешний, схопилися, дременуть.

Словник-мінімум до української народної казки «Язиката Хвеська»

язика за зубами держати, на язик швидка, довгий язик, розплеще, трохи не лантух, припхнувся, диво, зроду-віку такого дива не бачила, ятір, верша, контора, такий-сякий, налаяв, не сповна розуму, наплете, відбрешешся, хльост, балакати, економ, орати, скарб, панщина.

Словник-мінімум до української народної казки «Калиточка»

пара волів, віз, ярмарок, малига, сів верхи, видимо-невидимо, здоров, калиточка, перевіз, плата, валка, чумаки, побитись об заклад, крашаночки, пір’я.

При плануванні роботи на заняттях з художньої літератури рівномірно розподілялось уведення формул мовленнєвого етикету, але не більше 7 слів на кожному занятті. Насамперед було складено заняття „У світі ввічливих слів”. Проілюструємо прикладом з художньої літератури.

Заняття з художньої літератури “У світі ввічливих слів”

Мета: дати дітям поняття про ввічливість, про ввічливу форму поведінку. Виховувати в дітей бажання бути ввічливими, культурними.

Словник: ввічливість, чуйність, брутальність, чемно, будь ласка, будьте ласкаві, дозвольте, вибачте, прошу вибачення, безкультурність, дозвольте.

Щодня ви зустрічаєте велику кількість людей – на вулиці, у дитячому саду, у дворі й т.д. Важливо, щоб жоден з них не пошкодував про зустріч з вами, нехай навіть самої короткої, не образився на вас.

Культурна людина завжди й скрізь ввічлива, уважна, чуйна зі знайомими й незнайомими людьми. Їй завжди важливо, що про неї подумають навколишні. Вона не дозволить, щоб у її присутності когось ображали або грубо розмовляли.

Ніщо не обходиться нам так дешево й не цінується дорого, як ввічливість – ці слова ви повинні завжди пам'ятати.

Які ввічливі слова ви знаєте? (“будьте ласкаві”, “будь ласка”, ”дозволите”, ”прошу вибачення”, ”дозвольте” і т.д.). Ці слова ніколи не перестають подобатися. Ввічливість – те, без чого не можна обійтися, як без повітря. Ніколи не відповідайте сваркою на сварку, брутальністю на брутальність. Пам’ятайте! Ввічливість – кращі ліки від злості, брутальності, безкультурності.

Сьогодні до нас у гості прийшла лялька Маша. Назвіть мені будь ласка, з якої казки потрапила до нас Маша? Які казки ви знаєте, де дівчинку звали Маша? (“Маша і ведмідь”, ”Три ведмеді”,”Морозко” та ін.). Вона йшла через ліс і заблукала, потрапила до нас. Давайте допоможемо їй знайти дорогу до будинку.

Страницы: 1 2 3

Цікаве про педагогіку і навчання:

Забезпеченість шкіл матеріально-спортивною базою
Перелік типового обладнання і спортивного інвентарю спортивних і тренажерних залів для загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних навчальних закладів, спортивних споруд масового користування Мінім ...

Керівництво самостійною руховою діяльністю дітей
Фізичний розвиток дитини, стан її здоров'я, рухова підготовленість залежать від тих умов, у яких вона живе, та запропонованого загального режиму, невід'ємною частиною якого є руховий режим. До його з ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educationua.net