Методика формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку

Педагогіка » Формування культури мовлення дітей дошкільного віку » Методика формування культури мовлення дітей старшого дошкільного віку

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 2

Як свідчить таблиця, найбільшу групу, у відсотковому співвідношенні, у казках про тварин складають формули мовленнєвого етикету – привітання та прощання. За кількісними показниками вони становлять 50% у казках “Цап та баран”, 50% - “Лисиця та рак”, 40% - “Лисичка-сестричка та вовк- панібрат”, 45% - “Пан Коцький”, 35% - “Кіт, кріт, курочка та лисиця ”.

Здебільшого це такі слова: здорові, здоров був – “Цап та баран”, “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”; драстуй – “Теляко, кабан, півник, качур та вовк ”. Наявним у казкових текстах про тварин є ласкаво-лагідне звертання. Наприклад: “Цап та баран” – 40%, “Лисиця та рак” – 40%, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 40%, “Пан Коцький” – 40%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 32%. Це такі ласкаво-лагідні звертання: телятко, півнику – “Телятко, півник, качур та вовк”; лисичко, лисичко-сестричко, вовчику – “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”, “Пан Коцький”.

Незначний відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – подяка. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисиця та рак” – 10% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 5%, “Пан Коцький” – 10%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 16%. Наприклад: дякую – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; спасибі – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”.

Найменший відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – прохання і побажання. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 15%, “Пан Коцький” – 5%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 2%.Це такі слова: будь ласка – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; прошу – “Цап та баран”; будь ти мені – “Пан Коцький”.

На першому підготовчому етапі нами було розроблено словники-мінімуми до кожної казки.

Проілюструємо прикладами.

Словник-мінімум до української народної казки “Цап та баран”

цап, баран, здорові, молодці, приятелі, славна компанія, думати-гадати, ломака, курінь, ковтунуватий вовк, ворожити, міркувати, ворожбите, пили по дорозі закурились.

Словник-мінімум до української народної казки “Лисиця та рак”

клешні точить, здоров був, з тим днем, що сьогодні, косовиця, сім літ по воду ходив, та й ту на порозі розлив, брехня, наввипередки, осичка, узлісся, учепившись, вподовж поля, чимчикує, чи то ж видано.

Словник-мінімум до української народної казки “Пан Коцький”

не здужав, дурно буду годувати, навіщо він мені здався, лисичка-сестричка, пан Коцький, чоловік, жінка, дикий кабан, закуска, неповороткий, лисиччина нора, хмиз, кущ, вражого батька син, ізліз, аж за ушима лящить, простягсь, навтіки, подерся, не здержало, сердешний, схопилися, дременуть.

Словник-мінімум до української народної казки «Язиката Хвеська»

язика за зубами держати, на язик швидка, довгий язик, розплеще, трохи не лантух, припхнувся, диво, зроду-віку такого дива не бачила, ятір, верша, контора, такий-сякий, налаяв, не сповна розуму, наплете, відбрешешся, хльост, балакати, економ, орати, скарб, панщина.

Словник-мінімум до української народної казки «Калиточка»

пара волів, віз, ярмарок, малига, сів верхи, видимо-невидимо, здоров, калиточка, перевіз, плата, валка, чумаки, побитись об заклад, крашаночки, пір’я.

При плануванні роботи на заняттях з художньої літератури рівномірно розподілялось уведення формул мовленнєвого етикету, але не більше 7 слів на кожному занятті. Насамперед було складено заняття „У світі ввічливих слів”. Проілюструємо прикладом з художньої літератури.

Заняття з художньої літератури “У світі ввічливих слів”

Мета: дати дітям поняття про ввічливість, про ввічливу форму поведінку. Виховувати в дітей бажання бути ввічливими, культурними.

Словник: ввічливість, чуйність, брутальність, чемно, будь ласка, будьте ласкаві, дозвольте, вибачте, прошу вибачення, безкультурність, дозвольте.

Щодня ви зустрічаєте велику кількість людей – на вулиці, у дитячому саду, у дворі й т.д. Важливо, щоб жоден з них не пошкодував про зустріч з вами, нехай навіть самої короткої, не образився на вас.

Культурна людина завжди й скрізь ввічлива, уважна, чуйна зі знайомими й незнайомими людьми. Їй завжди важливо, що про неї подумають навколишні. Вона не дозволить, щоб у її присутності когось ображали або грубо розмовляли.

Ніщо не обходиться нам так дешево й не цінується дорого, як ввічливість – ці слова ви повинні завжди пам'ятати.

Які ввічливі слова ви знаєте? (“будьте ласкаві”, “будь ласка”, ”дозволите”, ”прошу вибачення”, ”дозвольте” і т.д.). Ці слова ніколи не перестають подобатися. Ввічливість – те, без чого не можна обійтися, як без повітря. Ніколи не відповідайте сваркою на сварку, брутальністю на брутальність. Пам’ятайте! Ввічливість – кращі ліки від злості, брутальності, безкультурності.

Сьогодні до нас у гості прийшла лялька Маша. Назвіть мені будь ласка, з якої казки потрапила до нас Маша? Які казки ви знаєте, де дівчинку звали Маша? (“Маша і ведмідь”, ”Три ведмеді”,”Морозко” та ін.). Вона йшла через ліс і заблукала, потрапила до нас. Давайте допоможемо їй знайти дорогу до будинку.

Страницы: 1 2 3

Цікаве про педагогіку і навчання:

Дослідно-експериментальна перевірка ефективності дослідження
Експериментальне дослідження проводилось на базі НВК №143 м. Дніпропетровська, Ленінського району. Дослідно-експериментальна перевірка методики дослідження розвитку здібностей дітей шкільного віку до ...

Експериментальна перевірка ефективного використання різних форм організації навчання
Експериментальне дослідження проводила за допомогою проведення фронтальних, групових та індивідуальних форм організації навчання. У дослідженні брали участь 20 учнів з одного класу. На уроці з україн ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.educationua.net