Як свідчить таблиця, найбільшу групу, у відсотковому співвідношенні, у казках про тварин складають формули мовленнєвого етикету – привітання та прощання. За кількісними показниками вони становлять 50% у казках “Цап та баран”, 50% - “Лисиця та рак”, 40% - “Лисичка-сестричка та вовк- панібрат”, 45% - “Пан Коцький”, 35% - “Кіт, кріт, курочка та лисиця ”.
Здебільшого це такі слова: здорові, здоров був – “Цап та баран”, “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”; драстуй – “Теляко, кабан, півник, качур та вовк ”. Наявним у казкових текстах про тварин є ласкаво-лагідне звертання. Наприклад: “Цап та баран” – 40%, “Лисиця та рак” – 40%, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 40%, “Пан Коцький” – 40%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 32%. Це такі ласкаво-лагідні звертання: телятко, півнику – “Телятко, півник, качур та вовк”; лисичко, лисичко-сестричко, вовчику – “Лисиця та рак”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”, “Пан Коцький”.
Незначний відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – подяка. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисиця та рак” – 10% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 5%, “Пан Коцький” – 10%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 16%. Наприклад: дякую – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; спасибі – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”.
Найменший відсоток у казкових текстах про тварин займають формули мовленнєвого етикету – прохання і побажання. Так у казці “Цап та баран” було зафіксовано 5% слів, “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат” – 15%, “Пан Коцький” – 5%, “Телятко, кабан, півник, качур та вовк” – 2%.Це такі слова: будь ласка – “Лисичка-сестричка та вовк-панібрат”; прошу – “Цап та баран”; будь ти мені – “Пан Коцький”.
На першому підготовчому етапі нами було розроблено словники-мінімуми до кожної казки.
Проілюструємо прикладами.
Словник-мінімум до української народної казки “Цап та баран”
цап, баран, здорові, молодці, приятелі, славна компанія, думати-гадати, ломака, курінь, ковтунуватий вовк, ворожити, міркувати, ворожбите, пили по дорозі закурились.
Словник-мінімум до української народної казки “Лисиця та рак”
клешні точить, здоров був, з тим днем, що сьогодні, косовиця, сім літ по воду ходив, та й ту на порозі розлив, брехня, наввипередки, осичка, узлісся, учепившись, вподовж поля, чимчикує, чи то ж видано.
Словник-мінімум до української народної казки “Пан Коцький”
не здужав, дурно буду годувати, навіщо він мені здався, лисичка-сестричка, пан Коцький, чоловік, жінка, дикий кабан, закуска, неповороткий, лисиччина нора, хмиз, кущ, вражого батька син, ізліз, аж за ушима лящить, простягсь, навтіки, подерся, не здержало, сердешний, схопилися, дременуть.
Словник-мінімум до української народної казки «Язиката Хвеська»
язика за зубами держати, на язик швидка, довгий язик, розплеще, трохи не лантух, припхнувся, диво, зроду-віку такого дива не бачила, ятір, верша, контора, такий-сякий, налаяв, не сповна розуму, наплете, відбрешешся, хльост, балакати, економ, орати, скарб, панщина.
Словник-мінімум до української народної казки «Калиточка»
пара волів, віз, ярмарок, малига, сів верхи, видимо-невидимо, здоров, калиточка, перевіз, плата, валка, чумаки, побитись об заклад, крашаночки, пір’я.
При плануванні роботи на заняттях з художньої літератури рівномірно розподілялось уведення формул мовленнєвого етикету, але не більше 7 слів на кожному занятті. Насамперед було складено заняття „У світі ввічливих слів”. Проілюструємо прикладом з художньої літератури.
Заняття з художньої літератури “У світі ввічливих слів”
Мета: дати дітям поняття про ввічливість, про ввічливу форму поведінку. Виховувати в дітей бажання бути ввічливими, культурними.
Словник: ввічливість, чуйність, брутальність, чемно, будь ласка, будьте ласкаві, дозвольте, вибачте, прошу вибачення, безкультурність, дозвольте.
Щодня ви зустрічаєте велику кількість людей – на вулиці, у дитячому саду, у дворі й т.д. Важливо, щоб жоден з них не пошкодував про зустріч з вами, нехай навіть самої короткої, не образився на вас.
Культурна людина завжди й скрізь ввічлива, уважна, чуйна зі знайомими й незнайомими людьми. Їй завжди важливо, що про неї подумають навколишні. Вона не дозволить, щоб у її присутності когось ображали або грубо розмовляли.
Ніщо не обходиться нам так дешево й не цінується дорого, як ввічливість – ці слова ви повинні завжди пам'ятати.
Які ввічливі слова ви знаєте? (“будьте ласкаві”, “будь ласка”, ”дозволите”, ”прошу вибачення”, ”дозвольте” і т.д.). Ці слова ніколи не перестають подобатися. Ввічливість – те, без чого не можна обійтися, як без повітря. Ніколи не відповідайте сваркою на сварку, брутальністю на брутальність. Пам’ятайте! Ввічливість – кращі ліки від злості, брутальності, безкультурності.
Сьогодні до нас у гості прийшла лялька Маша. Назвіть мені будь ласка, з якої казки потрапила до нас Маша? Які казки ви знаєте, де дівчинку звали Маша? (“Маша і ведмідь”, ”Три ведмеді”,”Морозко” та ін.). Вона йшла через ліс і заблукала, потрапила до нас. Давайте допоможемо їй знайти дорогу до будинку.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Педагогічні вимоги навчання читання на початковому етапі
З урахуванням психічних процесів учнів молодшого шкільного віку, можна сформулювати педагогічні вимоги до організації процесу навчання читанню іноземною мовою в початковій школі. 1. Практична спрямов ...
Діагностика розвитку цінностей у старших дошкільників
Метою нашої роботи було теоретично обґрунтувати та систематизувати педагогічні умови формування цінностей у старших дошкільників засобами художньої літератури. Для реалізації цієї мети ми організувал ...