Комп’ютерні програми навчального призначення можуть бути класифіковані за типами так:
· компютерні підручники;
· предметно орієнтовані середовища (мікросвіти, що моделюють програми, навчальні пакети);
· лабораторні практикуми;
· програми-тренажери;
· контрольні програми;
· довідники, бази даних навчального призначення.
Комп’ютерний підручник – це програмно методичний комплекс, що забезпечує можливість самостійно освоїти навчальний курс або його великий розділ. Він поєднує властивості звичайного підручника, довідника, задачника і лабораторного практикуму і має такі властивості:
· забезпечує оптимальні для кожного конкретного користувача послідовність і обсяг різних форм роботи з курсом, що полягає в чергуванні вивчення теорії, пояснення прикладів, методів розв’язання типових задач, проведення самостійних досліджень і формування мотивів подальшої пізнавальної діяльності;
· забезпечує можливість самоконтролю якості набутих знань і навичок;
· прищеплює навички дослідницької діяльності;
· заощаджує час учня, необхідний для вивчення курсу.
Комп’ютерний підручник може бути реалізований у вигляді книги з комплектом дискет або CD-дисків. Книга являє собою посібник з вивчення курсу, що містить: виклад теорії, прикладів, методів розв’язання задач; рекомендації щодо роботи з програмною частиною комплексу; засоби контролю знань.
Дискета містить навчальні програми різних типів, що забезпечують комп’ютерну підтримку курсу.
Основні вимоги до комп’ютерного підручника:
1) має сприяти вивченню курсу за допомогою лише книги та програмного забезпечення; надавати учневі можливість оптимального поєднання різних способів вивчення курсу;
2) усі інструкції щодо використання програмного забезпечення (якщо вони потрібні) мають бути наведені в тексті підручника у відповідних місцях;
3) кожен елемент програмного забезпечення має задовольняти всі вимоги, що висуваються до програм відповідного типу.
Комп’ютерні довідники, бази даних навчального призначення. Програми цього класу призначені для зберігання і надання учням різноманітної навчальної інформації довідкового характеру. Для них характнрні ієрархічна організація матеріалу й засоби швидкого пошуку інформації за різними ознаками або контекстом.
Вимоги до комп’ютерних довідників, баз даних навчального призначення
1) має використовуватись стандартна форма викладу знань;
2) має бути забезпечена можливість отримання необхідної довідки з будь-якого місця програми;
3) має бути забезпечена можливість збереження й виведення отриманої довідки;
4) має бути забезпечена можливість отримання комплексних довідок з відомостями з кількох розділів курсу;
5) кількість інформації на екрані не повинна перевичувати норм, зумовлених психолого-педагогічними та гігієнічними вимогами.
На уроках інформаційні технології служать для візуалізації матеріалу, надання роботі необхідної розиаїтості. Для демонстрації матеріалу найчастіше можна використовувати Power Point, інформацію для презентації – брати із книг, CD-дисків, Інтернету.
Урок може включати машинну й немашинну частини, при цьому перша частина передбачає як індивідуальну, так і групову роботу учнів, а друга – спілкування вчителя з учнями, під час якого створюються і розв’язуються проблемні ситуації. В основному використовується автоматизована комп’ютерна система, що навчає й адаптує. Система працює в трьох режимах:
· навчання;
· навчання й контроль;
· контроль.
Які вимоги має задовольняти програма тестування з погляду вчителя-предметника? Програма має:
· просто запускатися;
· пояснювати тестованому правила своєї роботи й порядок відповіді на запитання;
· тестувати учня й виставляти йому оцінку після закінчення тестування;
· указувати запитання, у відповідях на які учень припустився помилки.
Доцільно використовувати таку форму органіхації тестів, яку умовноможна назвати “вибери відповідь із запропонованих варіантів”. Організація тестів за таким принципом забезпечує простий діалог із тестованим і як наслідок швидкість виконання тесту. Досвід використання цих програм дає можливість зробити деякі висновки.
По-перше, використання комп’ютера дозволяє значно заощаджувати час. На звичайних уроках географії матеріал відпрацьовується, а на уроках з використанням компютера проводиться перевірка.
По-друге, результати виходять більш об’єктивними, дозволяють проаналізувати ступінь засвоєння й обсяг знань учнів.
По-третє, підвищується мотивація навчання за рахунок новизни діяльності.
Програми тестування дозволяють учням систематизувати географічні знання. У подібні програми включаються такі типи завдань:
Цікаве про педагогіку і навчання:
Розвиток сліпоглухої дитини на домовленнєвому та первинному мовленнєвому
етапах
Іван Опанасович Соколянський залишився в історії тифлосурдопедагогіки перш за все завдяки розробленій ним новій системі навчання комунікації дітей, які мають дефекти слуху та зору. Його досягненням б ...
Послідовність виконання винахідницьких завдань
Якими ж прийомами можна скористатися, навчаючи школярів науковій творчості? Треба сказати, що на сьогоднішній день загальновизнаних універсальних методик такого навчання немає. У той же час практика ...