Роль сімейного виховання в формуванні особистості

Педагогіка » Педагогічні погляди Тараса Григоровича Шевченка » Роль сімейного виховання в формуванні особистості

Сторінка 1

Дуже велике значення в розвитку людини у формуванні її духовності Т. Г. Шевченко надавав правильному сімейному вихованню, розумному співвідношенню батьківської любові до своєї дитини з вимогливістю, батьківського піклування про сина чи доньку з суспільною необхідністю готувати їх до життя і праці. З великим гнівом говорив поет про шкоду, якої завдає молодим людям атмосфера сімейного виховання в міщанських і поміщицьких родинах. Розбещена дитина — це «майбутній собачник, камер-юнкер і взагалі людина погань». Ненавидячи побут поміщицьких сімей, Шевченко симпатизує сімейному життю людей праці: « мені,—говорить він у повісті «Художник»,— більше подобається сімейний побут простих людей . Серед них я зовсім спокійний, а там все чогось немов боїшся».

Особливо велика роль у сімейному вихованні належить матері, недаремно він пише: «Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим». Т.Шевченко з великим презирством говорить про тих матерів, які народжують дітей і святий обов'язок їх виховання доручають або найманим гувернанткам, або ж неграмотним сільським жінкам, він називає їх «амфібіями, бездушними автоматами». Мати — перша, природна вихователька своєї дитини. В очах Кобзаря мати, яка не виконує свого материнського обов'язку, гідна всілякого засудження: вона злочинниця перед суспільством, вона викликає огиду, не тільки моральну, а й фізичну. І, навпаки, заслуговує на всебічну пошану та мати, яка любить своїх дітей людською любов'ю і по-людському піклується про них, про їх майбутнє. Образ такої матері благородний, він прекрасний і в етичному, і в естетичному розумінні.

Поета турбував стан жіночої освіти, коли більшість дівчат із селянських родин взагалі не вчилися, а дівчат-дворянок у привілейованих закладах вчили тільки світських манер, не розвивали їхній розум, духовність. Т.Г. Шевченко як гуманіст обстоює рівність хлопців і дівчат у навчанні, стоїть за надання жінці повноцінної освіти.

Проте, навіть у благопристойних сім'ях початкове сімейне виховання має обов'язково доповнюватись суспільним вихованням. «Я погано вірю у виховання найдоброчесніших матерів, тим більше, якщо в них єдине дитя»,— висловлює своє міркування Т. Г. Шевченко. Особливо турбували його у таких випадках зайва опіка, безмежна сліпа любов, що часто проростали егоїзмом, себелюбством, жорстокістю в юних душах.

Т. Г. Шевченко — поет милосердя, ідея якого червоною ниткою проходить через усю його творчість. Він розповідає, як простий люд ділиться шматком хліба, дає прихисток сироті чи безпритульному, немічному, допомагає старим, засту іається за скривдженого. Надзвичайно широко розумів поет завдання естетичного та етичного виховання. Розглядав його як могутню силу, що формує справжню іюднну. З особливою любов'ю змальовував Кобзар дітей-сиріт у художніх та малярських творах. Так, він створив понад 20 картин на подібну тему: «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці», «Байгуші під вікном», «Мати миє дитину», «Хлопчик із собакою в лісі», «Казахський хлопчик біля грубки», Молитва матері» та ін. І в багатьох поетичних творах він змальовує образи дітей та матері. Вже у поемі «Катерина» бачимо сироту Івася, який став поводирем сліпця-кобзаря. Тут же показано народні традиції, за якими дівчину-покритку зневажає все село, старі батьки проганяють з хати світ за очі, хоч і люблять її. Про покриток та співчуття до них йдеться у поемах «Сон», «Наймичка», «Відьма», «Марина», у вірші «Ми вкупочці колись росли» та ін. Коли поет говорить про дітей, голос його стає ніжно-схвильований. З великим душевним болем змальовує він у поемі «Гайдамаки» страту Гонтою своїх дітей, вихованих матір'ю у шляхетській школі. Або в поемах «Княжна», «Слепая», «Наймичка», в поезіях «Мені тринадцятий минало», «Лілея». З великим співчуттям до дітей-сиріт пише він і в віршах «На Великдень, на соломі», «І золотої й дорогої», «Якби ви знали, паничі».

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Діагностика розвитку цінностей у старших дошкільників
Метою нашої роботи було теоретично обґрунтувати та систематизувати педагогічні умови формування цінностей у старших дошкільників засобами художньої літератури. Для реалізації цієї мети ми організувал ...

Питання виховання «господарської культури» молодших школярів
Дуже важливе питання у трудовому вихованні школярів є дбайливе ставлення до історико-культурних надбань та навколишнього природного середовища. Це питання загострює Закон України «Про працю», «Про ос ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educationua.net