Т.Г. Шевченко про учителя та педагогічну професію

Педагогіка » Педагогічні погляди Тараса Григоровича Шевченка » Т.Г. Шевченко про учителя та педагогічну професію

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 1

Великий Кобзар високо цінував професію педагога, вважаючи, що до вчительської роботи слід допускати лише чесних і сумлінних людей. Образи передових учителів, які хоч і не мають доброї підготовки, але намагаються бути порадниками дітей, виховувати їх корисними членами суспільства, Шевченко змальовує щедрими барвами. З великою симпатією говорить автор про учителя дітей Ф. Сокири — колишнього семінариста Степана Мартиновича Левицького, про мудрого і гуманного педагога-куратора Полтавського дому для виховання бідних дворян, знаменитого автора «Енеїди» І. П. Котляревського, про народних просвітителів Г. Сковороду, І. Леванду (повість «Близнецы»).

Йому належало розумно направляти пізнавальний процес, стимулювати розумову діяльність дітей стежити, щоб можливі невдачі на перших порах не згасили бажання вчитися, час від часу організовувати для учнів маленькі перемоги у навчанні. З приводу останнього Т. Г. Шевченко писав, що індивідуальні, певної складності завдання для учнів, з урахуванням їх творчих сил — дуже важлива справа. «Це його пробний камінь, і яке велике для нього щастя, якщо він на цьому камені виявився не підробним, а справжнім художником».

Т. Г. Шевченко не уявляє радості життя без малят, їхніх дзвінких голосів, без дитячої посмішки. Діти для нього — це щастя, надія, майбуття, тому він наголошував, що одна з найважливіших рис педагога — це любов до дітей.

До вчительської роботи слід допускати лише людей чесних, сумлінних. Народний учитель самовіддано служить людям, своїй батьківщині, він має бути доброю, високоморальною людиною, носієм духовності свого народу. Такий учитель, як правило, користується повагою своїх вихованців, у нього менше проблем з дисципліною. На уроці в такого вчителя учні сидять як зачаровані. «А між іншим від учителя впродовж уроку вони слова не чули зайвого. І це, я Думаю,— розмірковує автор в повісті «Близнецы»,— і була причина їх зачарування».

Особливо важливо, радив Т. Г. Шевченко, диференційовано, тактовно підходити до оцінки пізнавальних сил дитини в перші дні навчання, оберігати її від невдач доти, доки вона не захопиться новим для себе видом роботи. На цьому етапі надзвичайно важливо в межах педагогічної доцільності стимулювати, заохотити перші успіхи школярів. «Одні тільки геніальні натури можуть власними силами пробити грубу кору холодного егоїзму людського і примусити натовп звернути на них вражений погляд. Для натури звичайної заохочення — як дощ для пастовня. Для натури слабкої, заснулої . одна проста увага, слово ласкаве засвічує її, як вогонь згаслу лампаду».

З творів Шевченка можна отримати чітке уявлення про ідеал вчителя. Таким ідеалом для нього була людина з багатогранними знаннями і високими моральними якостями, яка здатна застосовувати свої знання в житті, уміє цінувати мистецтво, любить працю. Виховному ідеалові Шевченка властива така риса, як працьовитість. Праця повинна займати, на його думку, головне місце в житті людини.

Т.Г. Шевченко виніс глибоку переконаність, що освіта має допомогти людині орієнтуватися в різних ситуаціях, розвинути у неї прагнення до вдосконалення своїх знань, розширення свого кругозору. Людина, яка не спроможна розуміти навколишній світ, говорив поет, не може бути справжньою людиною. Навіть відвідування школи, якщо зміст її роботи не зорієнтований на всебічний розвиток особи, підготує лише пустомелів. Тому сам факт навчання ще не засвідчує освіченості.

Дійшовши такого висновку, Т. Г. Шевченко обурювався тим, як було організоване навчання в різних школах, зокрема в професійних навчальних закладах. У щоденникових записах 1857 — 1858 pp. він зазначає, що немає ніяких підстав чекати чогось путнього від середніх вихованців, коли кращі з них здебільшого безграмотні й п'яниці. Навіть добре знання своєї професійної справи не виправдовує спеціаліста, якщо він нехтує нормами людської моралі. Дуже сумна картина, писав Т. Г. Шевченко, «коли з великим генієм не поєднана велика розумна доброчесність». Тому найкращою оцінкою роботи школи є те, що з її стін виходить «освічена, пряма й сердечна людина, яка добре розуміє і глибоко співчуває всьому сучасному».[9.120]

Школа має виховувати в учнів повагу до людей, любов до своєї Батьківщини. « .Навіть якби й була вітчизна моя найбідніша, малозначуща на землі, і тоді б вона здавалась мені кращою від Швейцарії і всіх Італій».

Таким чином, Т. Г. Шевченко логічно доходить висновку, що зміст роботи школи цілком залежить від того, які запити пред'являє на її вихованців суспільство, як навколишня дійсність узгоджується з гуманною місією розвинути в людині все краще. Не виховання є виною тому, що в суспільстві процвітають людські вади, а насамперед навколишнє середовище, у якому перебуває вихованець.

Послідовність у навчанні, глибока усвідомленість виучуваного матеріалу, розширення кругозору учнів, безперервність освіти — такі основні дидактичні принципи педагогічної системи Т. Г. Шевченка. Великий Кобзар вважав, що початкове навчання не має обмежувати розвиток дитини лише навичками читання, писання та лічби. Вже з перших років навчання необхідно давати дітям доступні їм знання про світ, про держави та народи земної кулі. Саме такими міркуваннями керувався він, запланувавши до видання за свій рахунок «Букварь южнорусский», арифметику, космографію, географію, історію для початкових шкіл. Лише добре засвоївши ці елементарні курси, в майбутньому молода людина легко опанує такі складні предмети, як, наприклад, астрономію чи навігацію.

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Феномен, національно культурні традиції українського народу
Поняття "Традиції" походить від латинського traditio, що в перекладі означає - передача. Кожне покоління входить у життя через освіту, виховання, соціалізацію, самопізнання і самотворення і ...

Напрями організації, функції та види дозвіллєвої діяльності в позашкільних навчальних закладах
Педагогічні функції вільного часу школярів окреслюють те коло виховних завдань, що можуть і повинні вирішуватися під впливом видів діяльності, котрі його наповнюють, і при наявності розумного цілеспр ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.educationua.net