розробка та впровадження нових технологій навчання іноземних мов учнів загальноосвітніх навчальних закладів;
формування художньо-естетичної культури особистості засобами мистецтва.
Чітке формулювання теми ставить перед експериментатором конкретне завдання: забезпечення кадрових, матеріально-технічних, фінансових, інтелектуальних можливостей для реалізації запропонованих завдань;
Формується об'єкт досліджень, тобто педагогічний чи учнівський колективи, система виховної роботи школи, навчально-виховний процес, викладання якогось предмета тощо.
Чітко формулюють мету експерименту, тобто необхідно дати відповідь на запитання: «Що ми хочемо створити в результаті проведеного експерименту?»
Експериментатори розробляють гіпотезу експерименту, яка складається з двох фаз. Спочатку гіпотезу формують у загальному вигляді - припущення про існування певного причинно-наслідкового зв'язку між новими явищами. В процесі подальшої роботи гіпотеза трансформується в робочу гіпотезу, що має конкретніший, операційний характер. У робочій гіпотезі досліджуваний причинно-наслідковий зв'язок формулюють уже в термінах незалежних, залежних і проміжних змінних і встановлюють, за яких значень залежних змінних дану гіпотезу можна вважати підтвердженою. Тобто друга фаза - це «прив'язування» гіпотези до конкретної експериментальної конструкції.
Наступною частиною підготовки експерименту є розробка та відбір конкретних методик і методів дослідження. Методи дослідження умовно поділяють на дві групи: емпіричні та теоретичні.
Емпіричні методи - це вивчення літератури, нормативних, директивних, інструктивно-методичних документів щодо теми експерименту, аналіз педагогічної документації, анкетування, тестування, вивчення та узагальнення досвіду тощо.
Теоретичні методи - це моделювання, узагальнення, порівняння, систематизація, історико-генетичний метод тощо.
Обираючи конкретні методи та методики, експериментатори готують необхідні експериментальні матеріали (індивідуальні завдання, авторські програми, тексти (тести) навчальних та перевірочних робіт тощо). Складають план реалізації експерименту, який визначає:
етапи реалізації програми експерименту, його проміжні та остаточні результати;
необхідні для здійснення експерименту кадрові, матеріально-технічні, інформацій ні тощо ресурси;
терміни проведення кожного з етапів експерименту;
формування бази експерименту, тобто визначення виконавців та учасників експерименту (вся школа, паралель класів, окремі класи, групи учнів тощо); розподіл обов'язків виконавця;
розробку програми підготовки виконавців експерименту;
терміни І форма звітності;
відповідального за всю програму експерименту та відповідальних за кожен її етап;
затвердження на методичній раді школи проекту й кошторису експерименту.
Досить важливий момент - прогнозування процесу і результатів експерименту, який включає:
можливі (очікувані) позитивні результати;
можливі втрати, негативні наслідки; ;
можливість компенсації втрат і негативних наслідків.
До початку здійснення експерименту потрібно отримати експертизу програми, тобто рецензію пропонованої науково-дослідної роботи.
Рецензія має відобразити:
повноту змісту програми експерименту;
її цілісність, логічність;
помилки, недоліки, упущення;
пропозиції, нові ідеї, доповнення до програми;
Цікаве про педагогіку і навчання:
Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями активного словника
У процесі автоматизації дій учнів з новими ЛО слід передбачати заходи для зняття і подолання труднощів засвоєння різних ЛО. З цією метою ЛО можуть групуватися за ступенем і характером труднощів, що д ...
Особливості музичного розвитку молодших школярів
Відомо, що навчання молодших школярів має бути цікавим і радісним. Діти приходять до школи з різною музичною підготовкою і різними музичними задатками. Але у всіх дітей є деякий досвід слухання інстр ...