Поняття про заїкання. Типи заїкання

Педагогіка » Логоритміка в системі корекції заїкання » Поняття про заїкання. Типи заїкання

Сторінка 1

Порушенням мови, що часто зустрічається, є заікання. За даними авторів, як радянських, так і зарубіжних, заїкаються приблизно 2 % всіх дітей.

І. А. Сікорський назвав заїкання "дитячою хворобою", підкреслюючи цим, що початок виникнення заїкання відноситься до часу формування мови у дитини(між двома - п'ятьма роками).

Заїкання - це порушення темпо-ритмічної організації мови, обумовлене судорожним станом м'язів мовного апарату.

Більшість авторів зв'язують початок заїкання з виникненням фразової мови.

Багато батьків зв'язують початок заїкання з поганим сном, поганим апетитом і змінами в характері дитини : підвищена збудливість, дратівливість або ж млявість, апатичність.

У деяких дітей одночасно із заїканням з'являється страх мови, що приводить малюка до відмови від неї. У інших страх мови розвивається поступово.

Усі вказані явища говорять про розвиток у дитини неврозу, який призводить до своєрідного порушення однієї з основних функцій мови - функції соціального спілкування.

У інших дітей заїкання спочатку буває незначним і нестійким, але з віком поступово посилюється. Перший час батьки навіть не помічають наростаючого заїкання або вважають його балощами. Таке заїкання часто виникає на тлі швидкої, безладної, такої, що захлинається мови.

Темп, ритм і плавність мови при заїканні порушуються вимушеними і раптовими перервами її течії. Причиною цих зупинок є судоми в тій або іншій частині периферичного мовного апарату : в дихальній, голосовій або артикуляційній. Найчастіше судоми з'являються на початку слова або навіть фрази. Судоми бувають двох видів: клонічні і тонічні.

Клонічні судоми проявляються в мові легким, але багатократним повторенням одного і того ж складу(зазвичай початкового складу слова, наприклад: "м-м-м-м-м-м-м-м-м-м'ячик", "па-па-па-па-па-паровоз"); тонічні судоми проявляються в мові тривалою зупинкою на початку слова(тривалість їх від декількох секунд до однієї хвилини, наприклад: "м.ячик", "авт.обус"). Слова при цьому як би із зусиллям виштовхуються тим, хто заїкається. В результаті і тих і інших судом порушується плавна течія мови. Темп мови виявляється своєрідно зміненим: той, що найчастіше заїкається говорить швидко, але швидкий темп уривається вимушеними паузами, в результаті вимова того або іншого мовного абзацу може виявитися сповільненим.

Чим частіше і триваліше судоми, тим важче заїкання. За характером судом воно ділиться на клонічне, тонічне і змішане(клоно-тонічне або тоно-клонічне – по переважаючому характеру судом). За місцем судом відрізняють дихальну, голосову і артикуляторную форми. Іноді, почавшись в одному відділі мовного апарату, судома поширюється і на інші. Найчастіше спостерігаються судоми м'язів губ і язика.

6

У іншій класифікації розрізняють неврозоподібну і невротичну форму заїкання. Неврозоподібна форма заїкання має на увазі виражений неврологічний дефект, зокрема, порушення моторики в цілому і артикуляції зокрема. При цьому можливе виникнення невротичних реакцій, але течія заїкання мало залежить від них. Діти, що страждають неврозоподібним заїканням, зазвичай пізно починають говорити, взагалі розвиваються трохи повільніше за однолітків. ЕЕГ у більшості випадків виявляє патологічне або пограничне функціонування головного мозку. При невротичній формі заїкання типово нормальне, або раннє мовне і моторний розвиток. Запинки спочатку виникають на тлі стресу, як одноразового(переляк), так і хронічного. У таких дітей відсутні виражені неврологічні порушення, їх ЕЕГ відбиває гармонійніше функціонування мозку, чим в попередній групі. При цьому вираженість заїкання украй залежить від функціонального стану: ці люди частенько майже чисто говорять в спокійній обстановці, але у разі стресу(публічний виступ, розмова з незнайомою людиною, несподівано поставлене питання) не можуть сказати ні слова із-за сильних мовних судом. Також відзначається сильна вираженість логофобії(страху мови) і уникаючої поведінки. В цілому стан цих хворих відповідає критеріям неврозу, тому для невротичної форми заїкання частіше застосовують термін "логоневроз", проте деякі автори використовують його просто як синонім слова "заїкання".
Страницы: 1 2 3

Цікаве про педагогіку і навчання:

Здійснення статевого виховання учнів молодшої ланки
При здійсненні статевого виховання молодших школярів (I-IV кл.) варто враховувати такі моменти, як початок виховного впливу школи, процес адаптації дітей до навчального навантаження, до шкільного жит ...

Ідеологічні і науково-теоретичні засади діяльності «Молодої Січі»
Безідейні громадяни не виховуються в жодній країні світу. Наш народ, як і всі народи світу, споконвіку виховував підростаючі покоління на ідеях, вартостях етноідеології, яка в умовах незалежної Украї ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educationua.net