Вікові особливості музичного розвитку дитини

Педагогіка » Музика як засіб естетичного виховання дитини » Вікові особливості музичного розвитку дитини

Сторінка 1

Здібності дитини розвиваються в процесі активної музичної діяльності. Правильно організувати і направити її з самого раннього дитинства, враховуючи зміни вікових щаблів, - завдання педагога. В іншому випадку іноді спостерігається відставання у розвитку. Наприклад, якщо не вчити дітей розрізняти музичні звуки по висоті, то дитина до 7 років не в змозі буде справитися з завданням, яке легко виконує більш молодший.

Найбільш істотними особливостями музичного розвитку є:

слухове відчуття, музичний слух;

якість і рівень емоційної чуйності на музику різного характеру;

найпростіші навички, дії у співочому та музично-ритмічному виконавстві.

Відзначимо загальні тенденції вікового розвитку.

Перший рік життя. Психологи відзначають, що у дітей рано з'являється слухова чутливість. За даними А.А. Люблінської, у малюка на 10-12-й день життя виникають реакції на звуки. На другому місяці дитина припиняє рухатися і затихає, прислухаючись до голосу, до звучання скрипки. У 4-5 місяців відзначається схильність до деякої диференціації музичних звуків: дитина починає реагувати на джерело, звідки лунають звуки, прислухатися до інтонацій співочого голосу. З перших місяців нормально розвивається дитина відповідає на характер музики так званим комплексом пожвавлення, радіє чи заспокоюється. До кінця першого року життя малюк, слухаючи спів дорослого, підлаштовується до його інтонації гуленієм, лепетом.

Прояви емоційної чуйності на музику, розвиток слухових відчуттів дозволяють здійснювати музичне харчування з самого раннього віку.

Другий рік життя. При сприйнятті музики діти виявляють яскраво контрастні емоції: веселе пожвавлення або спокійний настрій. Слухові відчуття більш диференціювання: дитина розрізняє високий і низький звуки, голосне і тихе звучання і навіть темброву забарвлення (грає металофон або барабан). Народжуються перші, свідомо відтворюються співочі інтонації; підспівуючи дорослому, дитина повторює за ним закінчення музичних фраз пісні. Він опановує найпростішими рухами: ляскає притупує, паморочиться під звуки музики.

Третій і четвертий рік життя. У дітей підвищується чутливість, можливість більш точного розрізнення властивостей предметів і явищ, у тому числі і музичних. Відзначаються також індивідуальні відмінності в слухової чутливості. Наприклад, деякі малюки можуть точно відтворити нескладну мелодію. Цей період розвитку характеризується прагненням до самостійної діяльності. Відбувається перехід від ситуативної промові до зв'язного, від наочно-дієвого мислення до наочно-образного, помітно зміцнюється м'язово-руховий апарат. У дитини з'являється бажання займатися музикою, активно діяти. До 4 років діти можуть самостійно, при незначної допомоги дорослого заспівати маленьку пісеньку. Вони володіють багатьма рухами, які дозволяють до певної міри самостійно танцювати і грати.

П'ятий рік життя. Він характеризується активною допитливістю дітей. Це період запитань: «чому?», «Чому?». Дитина починає осмислювати зв'язок між явищами і подіями, може зробити найпростіші узагальнення. Він спостережливий, здатний визначити: музика весела, радісна, спокійна; звуки високі, низькі, гучні, тихі; в п'єсі частини (одна швидка, а інша повільна), на якому інструменті грають мелодію (рояль, скрипка, баян). Дитині зрозумілі вимоги: як треба заспівати пісню, як рухатися в спокійному хороводі і як в рухомий танці.

Голос у цьому віці набуває дзвінкість, рухливість. Співочі інтонації стають більш стійкими, але вимагають постійної підтримки дорослого. Налагоджується вокально-слухова координація.

Освоєння основних видів руху - ходьби, бігу, стрибків - дає можливість дітям ширше використовувати їх в іграх і танцях. Одні прагнуть, не наслідуючи один одному, по-своєму виконати роль (наприклад, в сюжетній грі), інші виявляють цікавість лише до одного виду діяльності в залежності від індивідуальних схильностей і здібностей кожного.

Шостий і сьомий рік життя. Це період підготовки дітей до школи. На основі отриманих знань та вражень діти можуть не тільки відповісти на питання, але і самостійно охарактеризувати музичний твір, розібратися в його виразних засобах, відчути різноманітні відтінки настрою, передані музикою.

Страницы: 1 2

Цікаве про педагогіку і навчання:

Роль колективу у формуванні та становленні особистості школяра
Лише в атмосфері колективу з його гуманними етично - психологічними відносинами між людьми, можлива плідна творча діяльність кожного індивіда, створюються реальні умови для всебічного розвитку здібно ...

Досвід використання комп'ютерний технологій для навчання інформатиці незрячих дітей
Сучасні інформаційні освітні технології можуть бути використані для надання освітніх послуг людям з обмеженими можливостями, наприклад, незрячим. Слід зазначити, що комп'ютерні технології в даному ви ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.educationua.net