Перебудова сучасного виробництва вимагає фахівців з конкурентоздатним рівнем кваліфікації. Отже, необхідно докорінно змінювати технологію їхнього навчання.
Досягти нових цілей можна лише на основі нових педагогічних технологій.
Педагогічна технологія – це сукупна діяльність викладача і навчаємого, яка вміщує у собі два її компоненти – викладання і навчання. При цьому у цій системі інженер-педагог є організуючою і направляючою ланкою.
Існуюча традиційна технологія навчання погана вже тим, що орієнтується на колективні методи роботи з так названим середнім студентом.
Курс „Технічна експлуатація автомобілів” є основним обов’язковим нормативним навчальним курсом спеціальностей по підготовці молодших спеціалістів автомобільного профілю, і по його програмі навчаються всі студенти спеціальностей “Обслуговування та ремонт автомобілів” незалежно від профілю підготовки.
Основна мета курсу „Технічна експлуатація автомобілів” – навчити студентів управляти технологічним процесом по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів. Для цього, в першу чергу, їм необхідно навчитися проектувати свою власну діяльність на уроці, що дозволить їм у майбутньому управляти діяльністю підприємства таким чином, що результат навчання дозволить досягти його мети самим оптимальним шляхом.
Тому, нова технологія повинна змінити самого викладача – ключову фігуру утворення, підняти його педагогічну культуру, розвити потенціал, звільнити від монотонної і рутинної роботи.
Перерахованим вимогам відповідає така дидактична модель, як «модульно-рейтингова технологія навчання». Модуль – це основний засіб модульного навчання, що є закінченим блоком інформації, а також містить у собі цільову програму дій і методичне керівництво, що забезпечує досягнення поставлених дидактичних цілей.
Модуль - це певний обсяг змісту навчального матеріалу і практичних навичок, які повинен отримати учень для виконання якої-небудь конкретної роботи. Модуль складається з декількох модульних одиниць.
Модульна одиниця - це логічно прийнята частина роботи в рамках виробничого завдання, спеціальності, професії або області діяльності з чітко позначеним початком і кінцем. Іншими словами, модульна одиниця - це обсяг знань і вмінь, необхідних для виконання однієї закінченої операції або якої-небудь логічно завершеної частини роботи.
Рейтинг – індивідуальний сумарний індекс студента, встановлюваний у виді балів, на кожнім етапі поточного, проміжного і підсумкового контролю.
Основні принципи модульно-рейтингової технології:
компактність (формування блоку з декількох дисциплін на певний строк – календарний модуль);
структурування змісту кожної навчальної дисципліни на відособлені частини – дисциплінарні модулі;
інтенсифікація самостійної роботи студентів за рахунок більш раціональної організації навчання і постійного контролю його результатів;
рейтингування досягнутих результатів навчання для підвищення мотивації студентів до освоєння дисципліни, а також для своєчасної корекції змісту і методики викладання;
регулярність і об'єктивність оцінки результатів роботи студентів і викладачів;
строге дотримання виконавської дисципліни всіма учасниками освітнього процесу (студенти, професорсько-викладацький склад, учбово-допоміжний
Для ефективного функціонування модульно-рейтингової технології необхідна наявність:
сучасного комплексного учбово-методичного забезпечення по кожній з дисциплін;
нормативних і інструктивно-методичних документів по застосуванню модульно-рейтингової технології;
матеріально-технічної бази, що забезпечує реалізацію в навчальному процесі сучасних навчальних технологій і інформатизацію всіх процесів у функціонуванні модульно-рейтингової технології.
Основні поняття і терміни модульно-рейтингової технології
Календарний модуль – структурована частина навчального року, протягом якої одночасно вивчається блок дисциплін, визначених робочим навчальним планом.
Блок дисциплін – це набір дисциплін, одночасно досліджуваних протягом одного календарного модуля, об'єднаних у відповідності зі структурно-логічною схемою освітньої програми по напрямку (спеціальності) для забезпечення концентрації зусиль студентів на освоєння у визначений період часу даного блоку дисциплін.
Кредит (залікова одиниця) – умовна міра трудомісткості вивчення навчальних дисциплін, рівного 36 годинам, використовувана для виміру обсягу всіх дисциплін, практик, курсових робіт і підсумкової державної атестації.
Дисциплінарний модуль – частина навчальної дисципліни, по закінченні вивчення якої здійснюється проміжний контроль знань студентів. Кількість дисциплінарних модулів визначається в залежності від змісту і трудомісткості дисципліни.
Вхідний контроль – це виявлення залишкових знань по раніше вивченим суміжним дисциплінам, що необхідні для успішного засвоєння нової дисципліни.
Поточна робота - усі види аудиторної і позааудиторної роботи студентів по даному дисциплінарному модулю, результати якої оцінюються до проміжного контролю.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Науково – дослідницька діяльність студентів – одна із основних чинників підготовки
висококваліфікованих кадрів
Науково-дослідницька діяльність студентів (НДДС) вищих навчальних закладів України є одним із основних чинників підготовки висококваліфікованих кадрів відповідного профілю. Поняття «науково-дослідниц ...
Кінематика поступального руху
І. Мета 1) навчальна: формувати наукові знання студентів про механічний рух матеріальної точки та кінематичний його опис; розуміння понять кінематики поступального руху; 2) розвивальна: формувати в с ...