Державні санітарно-гігієнічні правила та норми (ДСанПіН 5.2.2.008-98), погоджені Листом Міністерства освіти України від 15.02.1999 р. № 1/12-347, становлять гігієнічний стандарт для всіх типів навчальних закладів незалежно від форм власності.
Улаштування, обладнання приміщень навчальних закладів, що будуються, реконструюються, а також існуючих, здійснюється відповідно до вимог ДБН В.2.2-3-97 «Будинки та споруди навчальних закладів».
Відповідальність за виконання санітарних правил накладається на керівника навчального закладу.
Щоденний контроль за виконанням санітарних правил здійснює медичний персонал навчального закладу.
Повітряно-тепловий режим
Чистота повітря в приміщеннях академії забезпечується:
•відповідністю кількості студентів його нормованій наповнюваності приміщення;
•регулярністю вологого прибирання приміщень з використанням дезінфікуючих і зв’язуючи речовин;
•використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).
В приміщеннях академії відносна вологість повітря має бути 40-60%; температура залежно від кліматичних умов: в аудиторіях і кабінетах - 17-20°С;
Обладнання основних приміщень
Устаткування аудиторії має відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, забезпечувати педагогічний процес та проведення позааудиторної навчально-виховної роботи.
У навчальних аудиторіях і кабінетах встановлюються меблі згідно з чинним нормативним документом (ГОСТ 5994-93).
Меблі слід підбирати відповідно до довжини тіла студентів. Заборонено використання табуреток і лав замість стільців.
Для студентів недопустима поза, при якій кут нахилу грудної частини тіла до поперекової дорівнює 145° (приводить до порушень функції зору та швидкого втомлення). Недопустима випрямлена поза, оскільки відстань від поверхні парти до очей збільшується до 48 см. Зручна поза, при якій кут нахилу становить 160-170° (проекція центру тяжіння корпусу не виходить за межі опори).
У кожній аудиторії (кабінеті) слід передбачити два, максимум три розміри меблів з перевагою одного із них (до 90%). Значну перевагу в сучасних умовах мають трансформуючі меблі.
Розміщувати меблі в аудиторії прямокутної конфігурації слід так:
•між зовнішньою стіною і першим рядом парт повинна бути відстань 0,6-0,7 м (у будівлях із цегли і місцевих матеріалів допускається 0,5 м);
•між рядами двомісних парт (столів) - не менше 0,6 м;
•між 3-м рядом парт (столів) і внутрішньою стіною або шафами, які стоять біля стіни, не менше 0,7 м;
•між передньою партою (столом) і демонстраційним столом не менше 0,8 м;
•від передньої стіни з дошкою до передніх столів не менше 2,4-2,6 м;
•від задніх столів до задньої стіни не менше 0,65 м (якщо задня стіна зовнішня - не менше 1,0 м);
•від задніх столів до шаф, які стоять уздовж заднього краю стіни, не менше 0,8 м;
•між столом викладача і передньою не менше 0,65 м;
•від демонстраційного столу до дошки не менше 1,0 м;
•між столом викладача і переднім столом студентів не менше 0,5 м;
•найбільша відстань останнього місця від класної дошки 10м;
В аудиторіях поперечної і квадратної конфігурації, у яких меблі розміщуються у 4 ряди, повинна бути збільшена відстань від дошки до першого ряду парт (не менше 3 м), щоб забезпечити кут розглядання у 35°. Відстань від першого ряду парт до зовнішньої стіни повинна бути 0,8-1,0 м, між рядами парт, столів - 0,6 м, від задніх парт до шаф, розміщених біля внутрішньої стіни, - 0,9-1,0 м.
Студенти зі зниженою гостротою зору повинні сидіти за першими партами в першому ряду (від світлонесучої стіни). Студенти з пониженим слухом розміщуються за першими і другими партами крайніх рядів. Учні, які часто хворіють на простудні захворювання, ревматизм, ангіни, розміщуються в третьому ряду парт (біля внутрішньої стіни).
Будівля навчального закладу повинна забезпечувати оптимальні умови для організації навчально-виховного процесу, відпочинку, харчування студентів.
Кількість поверхів будівлі не повинна перевищувати трьох.
При розміщенні навчальних закладів в раніше збудованих 4-5-поверхових будівлях четвертий і п'ятий поверхи відводять кабінетам, які несуть найменше навчальне навантаження.
Навчальні приміщення не можуть бути прохідними.
Поверхові сходи слід проектувати з природним освітленням. Висота приступця проектується в 15 см, ширина - 30-35 см, кут нахилу сходів - не більше 30°. Не допускається горизонтальне розміщення елементів огорожі сходів. Висота поручнів повинна бути не більша 0,8 м. Ширина маршу сходів - 1,8 м.
Усі аудиторії академії повинні мати природне освітлення. Незалежно від розміщення вікон (збоку, зверху) у навчальних аудиторіях, природне освітлення має бути рівномірним і не створювати блиску.
Цікаве про педагогіку і навчання:
Інноваційні процеси в педагогічній системі вищої освіти як продуктивний
механізм реформування системи професійної підготовки
Аналіз сучасної науково-педагогічної літератури показує, що в переважній більшості розвинених країн активно висловлюється думка про вичерпаність існуючої просвітительської моделі освіти й наближення ...
Навчання на відстані - що це таке
У сучасних соціально економічних умовах можливість отримання заочної і вечірньої освіти дуже важлива. Не менш важливим є завдання перепідготовки і підвищення кваліфікації, і тут дистанційне навчання ...