Літературно-публіцистична та громадсько-культурна діяльність С. Русової як засоби реалізації просвітительських ідей

Педагогіка » Просвітительська діяльність С. Русової та науково-педагогічні проблеми її творчої спадщини » Літературно-публіцистична та громадсько-культурна діяльність С. Русової як засоби реалізації просвітительських ідей

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 1

На початку ХХ ст. немалу роль у пропаганді педагогічних ідей, поширення досвіду роботи позашкільних закладів відігравала преса. У цей період завдяки зусиллям "Просвіти", земств та інших організацій засновується ряд педагогічних видань, на сторінках яких широко обговорювалися питання народної освіти. В Україні почало виходити 20 часописів, на сторінках яких мали змогу висловитись педагоги-просвітителі. Вони відстоювали створення такої системи шкільної освіти, яка відповідала б потребам народних мас, а знання, набуті у школах, щоб мали життєву і практичну значимість.

Педагогічні журнали слугували вчителям і були важливими та мобільними джерелами одержання знань у галузі педагогіки, психології, мистецтва, культури, різних наук. Для методичного вдосконалення педагогів великого значення набували розробки уроків, занять, вправ, завдань, які друкувались на сторінках часописів. Слід зазначити, що педагогічні журнали були актуальними, оскільки орієнтувались на запити передової громадськості, вчителів, освітян.

Саме тому в представленому дослідженні вважаємо за доцільне розглянути важливий аспект просвітительства С. Русової — її журналістську діяльність, оскільки вона була співавтором серій "Біографічна бібліотека", "Колективне та групове читання", "Українська педагогічна бібліотека", співробітником журналів "Світло", "Наша доля", "Пчілка", "Русская школа", "Вестник воспитания", "Русская мысль" та ін.

Мабуть, найплідніше та найактивніше працювала С. Русова у "Світлі" — легальному українському педагогічному журналі, який організував у 1910 р. талановитий молодий учитель з Полтавщини Г. Шерстюк, співредакторами були С. Русова і С. Черкасенко. Журнал "Світло" виходив у видавництві "Український учитель". У "Моїх споминах" педагог згадувала: "Світло" якось відразу придбало симпатії українського громадянства, його проводила обережно і любовно рука Шерстюка. Всі ми страшенно захоплювались цією працею".

Завдання журналу редакція сформулювала уже в першому номері, усвідомлюючи, що найневідкладнішою справою є "добре поставлена і упорядкована національна школа — найперша потреба всякої народності і найвище культурне добро її".

Проіснував журнал недовго. У 1914 році державною владою було заборонено видання україномовної преси. Однак і за короткий період (1910-1914) часопис "відіграв виняткову роль у консолідації українських педагогів довкола ідеї національної школи, він увійшов в історію педагогіки як тогочасна трибуна для обговорення різних аспектів національної освіти, як одна з основних платформ становлення української методичної школи" .

Слід підкреслити, що у кожному номері журналу публікувалися статті С.Русової, яка через друковане слово займалась творенням національної системи освіти, ознайомленням педагогічної громадськості із надбаннями світової педагогічної думки. Так у "Світлі" знаходимо цілу низку статей: "Народна початкова школа в Бельгії", "Песталоцці-фребелівський будинок у Берліні", "Французькі літні колонії для школярів", "П. Лесгафт і його педагогічні ідеї", "Ж. Жак Руссо", "Дошкільне виховання" (про Песталоцці й Фребеля), "Ідейні підвалини школи" та ін., у яких С. Русова виступає як історик педагогіки, глибоко і грунтовно аналізуючи виховні ідеї визначних педагогів, практичні методи навчання й виховання. Очевидно, що її статті мали значний вплив на формування педагогічної думки в Україні, та працю українських освітян спрямовували у площину глибокого наукового знання і грунтовного розуміння проблеми національної освіти.

Крім того, Софія Федорівна систематично робила у "Світлі" огляди російських педагогічних журналів, подій в учительському житті. Так, у статті-некролозі "Всесвітня втрата", глибоко шануючи геній Л. Толстого, вона також високо оцінює його педагогічну діяльність. Аналізуючи діяльність П. Лесгафта, С. Русова вперше в історії української педагогічної думки подала систему його поглядів на розвиток дитини та умови її виховання, показала своєрідність і значення педагогічних ідей видатного вченого і практика на тлі розвитку російської і світової педагогічної думки, доводячи, що він не тільки розвинув справу своїх попередників — К. Ушинського та М. Пирогова, а й сягнув значно вище, ніж відомі німецькі педагоги Фребель і Дістервег.

Страницы: 1 2 3 4

Цікаве про педагогіку і навчання:

Порівняльна характеристика освіти в Естонії і Україні
Україна посідає 46 місце зі 133 країн світу за якістю освіти. Такими є результати дослідження Всесвітнього економічного фонду за минулий рік. Згідно з цим звітом, за якістю професійної підготовки сту ...

Шляхи і методи формування словесної творчості у старших дошкільників
У старшому дошкільному віці діти проявляють більшу творчу активність у художньо-мовній діяльності. Це виражається при переказах ними текстів доступних художніх творів, у виразнім читанні знайомих вір ...

Сімейне виховання

Сімейне виховання

Загальновідомо, що становлення повноцінної особистості дитини залежить насамперед від системи стосунків у сім’ї.
Музичне виховання

Музичне виховання

Найскладнішою проблемою сучасної загальноосвітньої школи є забезпечення художньо-творчого розвитку учнів.

Головні теми

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.educationua.net